„Recital skrzypcowy” rozpoczął Jurajską Jesień Muzyczną

Ruszyła kolejna odsłona Festiwalu „Jurajska Jesień Muzyczna”. Cieszy się on dużym zainteresowaniem miłośników muzyki klasycznej, ale nie tylko.

Organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie przy współudziale Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego. To właśnie tam dzisiaj (16.10) odbył się pierwszy z trzech koncertów, inaugurujący tegoroczną edycję festiwalu. Mówiła dyrektor artystyczny festiwalu, Aleksandra Szwejkowska-Belica:

– Idea festiwalu powstała siedem lat temu, kiedy chciałam stworzyć taką formułę, która by pomogła w promowaniu młodych, uzdolnionych wykonawców. Na te siedem edycji zapraszałam laureatów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, uczniów szkół muzycznych i studentów.

Każdy z trzech koncertów jest szczególny. W Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie odbyło się muzyczne spotkanie pod hasłem „Recital skrzypcowy”:

– Dzisiejszy koncert jest z udziałem Wojciecha Niedziółki, wybitnego, bardzo młodego skrzypka, bo Wojtek ma lat 16, a jest naprawdę fantastycznym skrzypkiem. Towarzyszyć mu będzie Adam Manijak — to już profesjonalny pianista.

Młody skrzypek Wojciech Niedziółka zdradził, co znalazło się w jego dzisiejszym repertuarze oraz jak wyglądały przygotowania do festiwalu:

– To będzie koncert w formie recitalu. Zaprezentuję muzykę z niemalże wszystkich epok, począwszy od Bacha po twórczość Pendereckiego. Przed każdym koncertem muszę poświęcić wiele dni, pełnych ćwiczeń, żeby wypadło to jak najlepiej.

18 października o godzinie 18.00 drugi koncert pod hasłem „Wieczór skrzypcowy” w Regionalnym Ośrodku Kultury. W sobotę, 19 października również o godzinie 18.00 finał festiwalu w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.

AK