Rozstrzygnięto III Międzynarodowy Konkurs Artystyczny Pejzaż Współczesny

83 prace 59 artystów można od dziś (8 kwietnia) oglądać w Sali Gobelinowej Miejskiej Galerii Sztuki, które tworzą wystawę pokonkursową III Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Pejzaż Współczesny. Na konkurs wpłynęło 136 zgłoszeń artystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Podczas dzisiejszego wernisażu uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami tych najlepszych.

-Odbiorcą tej wystawy może być każdy. Począwszy od uczniów i studentów, dla których obcowanie ze sztuką może mieć wymiar edukacyjny. Znajdą wśród tych prac coś dla siebie także znawcy tematu jakim jest pejzaż współczesny – zaznacza Urszula Łyko-Katus, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Częstochowskiego, członkini jury.

Komisarzem Konkursu jest Krystyna Szwajkowska, artysta plastyk, która dostrzega, że prace zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu są niezwykle zróżnicowane. – Przyznaje się, że pomysł konkursu jest mój i cieszę się, że z roku na rok przybywa uczestników i zainteresowanie nim. Prace, które nagrodziło jury są interesujące i jestem przekonana, że cała wystawa, która jest niejednoznaczna spodoba się częstochowskiej widowni – dodaje Szwajkowska.

W gronie jurorów znalazła się dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, Anna Palaczek-Szumlas, dla której taka współpraca ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków jest niezwykle ważna. – Wiele bardzo ciekawych prac, interesująca wystawa to bardzo ważne wydarzenie dla naszej instytucji. To nasze zadanie promować sztukę, twórców, po to istniejemy. Zachęcam do odwiedzania wystaw, nie tylko tej, którą dziś pokonkursowo otwieramy – zaprasza Palaczek-Szumlas.

Laureatami nagród zostali: Andrzej Rachoń, Magdalena Szczęśniak oraz Emilia Pitucha. Dla tej ostatniej artystki nagroda jest dużą radością. – Moja nagrodzona praca to nierzeczywisty obraz. Coś co odbija się w szybie, ale nie jest odbierane przez odbiorcę bezpośrednio. 2 lata temu również brałam udział w tym konkursie i wówczas nie udało się zostać dostrzeżonym, a teraz cieszy miła trzecia nagroda. Tym bardziej, że zajmuję się rysunkiem ołówkiem, który nie jest tak bardzo popularną techniką wśród prac, które również możemy znaleźć na tej wystawie – dzieli się nagrodzona za pracę „Miasto I – obiekt obrazów nieruchomych”.

Jury przyznało również pięć wyróżnień honorowych, które otrzymali: Agnieszka Jankowska, Magdalena Gogół, Magdalena Hanysz-Stefańska, Joanna Trzcińska, Andrzej Jan Bator. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w MGS do 14 maja.