RzeczpospoCzyta – IV Noc Bibliotek

Mamy już iście letnią pogodę, choć do kalendarzowego lata pozostało jeszcze kilkanaście dni. Aura zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu – w lesie lub nad wodą. Okazuje się jednak, że nie brakuje tych, którzy sobotnie czerwcowe popołudnie, z własnej i nieprzymuszonej woli, chcą spędzać w bibliotece. Dowodem na to była IV Ogólnopolska Noc Bibliotek, która zawitała do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

O inicjatywie z zaangażowaniem opowiada jedna z jej organizatorów – wicedyrektor RODN „WOM” w Częstochowie ds. bibliotek pedagogicznych – Renata Lipniewska:

– Tegoroczna Ogólnopolska Noc Bibliotek odbywa się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Proponujemy różne zajęcia, nie tylko czytelnicze, aby pokazać, że biblioteka jest interesującym miejscem, gdzie można zdobyć różne umiejętności. Przygotowaliśmy moc atrakcji: zajęcia plastyczno-historyczne, gry planszowe, występ DJ Miksera, pokaz tańców dawnych, warsztaty z tworzenia komiksów online, zajęcia biblioterapeutyczne z elementami arteterapii, naukę haftu krzyżykowego i koralikowego, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, quiz interaktywny z wiedzy o Polsce oraz zwiedzanie biblioteki w półmroku. Dzieje się bardzo wiele.

Dużym zainteresowaniem uczestników IV Nocy Bibliotek cieszyły się warsztaty tworzenia komiksów online:

– Naszym zadaniem jest doprowadzić do wyznaczonego punktu postać widoczną na ekranie. Mamy białą planszę, na której umieszczamy różne elementy – opowiada Sebastian. – Później trzeba zrobić zdjęcie, a specjalna aplikacja przetworzy nasze dzieło na wersję multimedialną – dodaje Wiktoria.

Chętni mieli również okazję namalować swój autoportret. W warsztatach wzięła udział Marysia Michalak:

– Malujemy autoportret z historią. Uwieczniamy siebie, a później dodajemy elementy ubioru osób, które walczyły o niepodległość dla Polski. Trudno jest narysować siebie. Cały czas trzeba oglądać się bardzo dokładnie.

Zdaniem Marysi warto wziąć udział w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek:

– Jestem tutaj już po raz trzeci. Bardzo mi się podoba. Można zawrzeć nowe znajomości, miło spędzić czas i poznać, jak funkcjonuje biblioteka.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie ma wiele do zaoferowania, zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym. Jej pracownicy już zapraszają na przyszłoroczną Ogólnopolską Noc Bibliotek.

MO