Scena dla młodych aktorów

W poniedziałek 11 czerwca Teatr im. Adama Mickiewicza gościł młodych aktorów z częstochowskich i podczęstochowskich szkół średnich. Powodem ich obecności był XVIII Przegląd Zespołów Teatralnych Szkół Średnich Regionu Częstochowskiego. Na Scenie Kameralnej zaprezentowało się sześć zespołów teatralnych z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku, I LO im. Lotników Polskich w Oleśnie oraz z częstochowskich liceów: VII im. Mikołaja Kopernika, II im. Romualda Traugutta, I im. Juliusza Słowackiego i IV im. Henryka Sienkiewicza. Organizatorem przeglądu z ramienia teatru była sekretarz literacki, Ewa Oleś, która wyraziła nadzieję, że wśród młodych adeptów sztuki aktorskiej pojawią się przyszłe gwiazdy polskiego teatru:
– Kto wie? Z tymi młodymi ludźmi bardzo często później współpracujemy. Zdarza się, że człowiek, który tutaj prezentował się na scenie przeglądu, jest już aktorem. Przegląd jest takim świętem teatru, bo jest tutaj dużo dobrej energii, pozytywnie nakręconych na teatr ludzi w tych dziwnych czasach, gdzie wszyscy grają na komputerach albo korzystają z mediów społecznościowych. Ci ludzie są autentycznymi pasjonatami. Są szkoły, które prezentują się tutaj od wielu lat. Są też takie, które przyjechały po raz pierwszy.
W komisji konkursowej zasiadły: Agata Pruchniewska (aktorka), Ewelina Rucińska (aktorka) oraz Agnieszka Lipińska (teatrolog).
Zespoły teatralne przygotowywane były zarówno przez nauczycieli szkół, jak i przez profesjonalnych aktorów, którzy niejednokrotnie od wielu lat współpracują z młodzieżą w ramach szkolnych kół teatralnych. Jednym z takich aktorów był dobrze znany częstochowskiej publiczności Marek Ślosarski, który przygotował spektakl razem z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego:
– To już historia, bo chyba od dwudziestu lat „męczę się” z młodzieżą liceum im. Słowackiego. Jestem zawsze bardzo chętny do oglądania tego, co robi młodzież. Jestem nimi przejęty i cieszę się, że poprzez moją pracę można w nich zaszczepiać miłość do teatru, do kultury, do słowa. Czasami jestem strofowany, że pracuję z młodzieżą trochę parazawodowo. Ja od nich wymagam tego wszystkiego, co sam chciałbym robić.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom XVIII Przeglądu Zespołów Teatralnych Szkół Średnich Regionu Częstochowskiego odbędzie się w niedzielę 17 czerwca, po spektaklu „Czechow: Żarty z życia” w reż. Andrzeja Bubienia.

ZD