Śladami częstochowskich murali

W Częstochowie przybywa murali, które stają się jednymi z turystycznych atrakcji naszego miasta. Warto wybrać się na spacer śladem tych graficznych opowieści.

Turystyczny folder ze zdjęciami i opisami częstochowskich murali wydało Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Częstochowie. Jak informuje Daniel Zalejski, ulotka jest odpowiedzią na zainteresowanie muralami:

Ta sztuka istnieje w mieście od wielu lat i cały czas się rozrasta. Sama ulotka jest takim mikro-przewodnikiem, o który prosili mieszkańcy i turyści. Większość prac wielkoformatowych w przestrzeni publicznej w Częstochowie tworzą nasi lokalni artyści.

O jakich artystycznych pracach możemy dowiedzieć się z ulotki?

Jacek Sztuka stworzył mural można powiedzieć „klasycznie”, czyli malując pędzlem na ścianie. Z bardziej znanych w ostatnim czasie: pan Tomasz Sętowski wraz grupą „Dreamers” mieli okazję stworzyć przy Dworcu Głównym PKP w Częstochowie podobno największy mural w Europie. To aż 1500 m2! – mówi Daniel Zalejski.

Dla zainteresowanych znajdą się również inne, bardziej interaktywne możliwości.

Emilia Dudziec i Agata Lankamer stworzyły przy Miejskiej Galerii Sztuki mural inspirowany dawnymi elementami z rezerwatu archeologicznego. Tworzą go proste kreski nawiązujące do kultury łużyckiej i jest tam kilka postaci, które ożywają dzięki aplikacji. Możemy ściągnąć aplikację „MuralART” i gdy najedziemy kamerą na część muralu to coś z niego wyskoczy i zadzieje się akcja – dodaje Daniel Zalejski.

Folder z muralami dostępny jest za darmo w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy alei Najświętszej Maryi Panny 65.

KF