Spotkanie dwóch światów

Dwa światy. Komunizm spotyka się z Kościołem.  Co może wyniknąć ze spotkania jednych z najważniejszych postaci, okresu powojennego oraz jakie skutki może przynieść- pisze Marek Miller w swojej książce.

18 marca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ,, z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Gościem dzisiejszego spotkania, był Marek Miller-  reporter,  twórca i animator Laboratorium Reportażu – miejsca dziennikarskich poszukiwań i eksperymentów penetrującego przestrzeń między dziennikarstwem a pisarstwem, oraz badającego możliwości zbiorowej pracy nad tekstem i multimedialnego opowiadania tematu. Podczas spotkania szczególną uwagę skoncentrowano na jego książce, która nosi tytuł ,,Papież i Generał”. O inspiracji do napisania, o spotkaniu dwóch tak skrajnych ideowo postaci opowiada sam autor Marek Miller:

– Byłem w opozycji do obecnej sytuacji, do stanu wojennego, Jaruzelskiego, komunizmu. W pewnym momencie przeczytałem w gazecie taki anons, że Jaruzelski zostaje świadkiem  w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Zastanowiło mnie co taki facet jak Jaruzelski, może mieć do powiedzenia na temat takiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, ale skoro hierarchowie Kościoła uznali, że była to ważna postać w procesie świętości powołać Jaruzelskiego jako świadka, to wydało mi się bardzo ciekawe. Dowiedziałem się, że w 1983 roku, na Wawelu doszło do spotkania Jaruzelskiego z Janem Pawłem II. Trzeba podkreślić to, że to był bardzo trudny czas. Wtedy jeszcze żył Leonid Breżniew, połowa opozycji siedziała w więzieniach, w Polsce był przedłużający się stan wojenny, a oni spotkali się sami na półtorej godziny w pokoju. No i tu rodzą się pytania, jak to jest w ogóle możliwe?! Ja jestem zwolennikiem dziennikarstwa, które ma dominanty dramaturgiczne. Tak jak mówił Andrzej Wajda: ,,Jeśli masz jedną scenę dobrą, to możesz do niej cały film dokleić”

Całość spotkania, uwieńczył występ z cyklu ,,Młode Talenty’’ Natalii Pabiś. Nagranie spotkania, oraz zdjęcia znaleźć można na stronie internetowej: www.jp2muzeum.pl

źródło fotografii: www.jp2muzeum.pl

 

Dominik Nienartowicz