Spotkanie z Jerzym Kędziorą w Gaude Mater

„Balansująca 70-tka” to spotkanie z artystą Jerzym Kędziorą, który w tym roku obchodzi swoje 70 urodziny. Spotkanie odbyło się we wtorek 12 września w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater. Obchody jubileuszu nie były pomysłem rzeźbiarza, mówi Tadeusz Piersiak, dyrektor Gaude Mater:
– Jurek dał się wkręcić w dekadę jubileuszową przez Krakusów. W Krakowie wisi na wiadukcie wisi jego wystawa rzeźb balansujących i mieszkańcy wiedząc o jego jubileuszu zwrócili się do niego z propozycją zorganizowania fety. Odezwała się do niego również Poczesna – gmina, gdzie ma swoją galerię. Wtedy artysta doszedł do wniosku, że jeśli Kraków i Poczesna, to również Częstochowa. Odbyło się już spotkanie w klubie Five O’clock. W Gaude Mater spotkanie z przyjaciółmi, w którym Jurek opowie o swoim życiu i twórczości.
Jerzy Kędziora to rzeźbiarz, który prezentował swoje dzieła publiczności w Krakowie, Poczesnej i Częstochowie, ale również poza granicami naszego kraju. Jest także niezwykle ceniony:
– Wszyscy, którzy znają Jerzego Kędziorę wiedzą, że to jest osobowość pełna energii i fantazji. Potrafi nawet drobne elementy wyreżyserować tak, żeby nadać im charakter tworu artystycznego. Jest jednym z najwybitniejszych artystów świata częstochowskich plastyków. Zasłynął ze swoich rzeźb balansujących, które są również w naszym mieście. Były one prezentowane i uzyskały splendor na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, na Dalekim i Bliskim Wschodzie i w Europie. Prezentowany był jako jeden z najwybitniejszych polskich twórców rzeźby obok Abakanowicz. Jurek Kędziora jest naszą dumą.
Podczas spotkania zaprezentowano album dorobku artystycznego Jerzego Kędziora stworzony 5 lat temu na jubileusz 65-lecia. Niespodziewanie dla rzeźbiarza przybyli na spotkanie jego przyjaciele – muzycy, którzy zaśpiewali dla niego 3 utwory. Skoro to urodziny, nie mogło zabraknąć poczęstunku i wspomnień. Kędziora po latach przyznał się publicznie do swojego dzieła, które mieści się przy sekretariacie Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater. Popiersie założyciela Ośrodka – Krzysztofa Pośpiecha, artysta opatrzył podpisem.

KN