Stowarzyszenie im. Jerzego Dudy-Gracza z nagrodą specjalną

web_stowarzyszenie_nagroda_As

Wczoraj (25 stycznia) w Muzeum Częstochowskim miało miejsce Spotkanie Noworoczne Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, które z okazji 35-lecia działalności otrzymało nagrodę specjalną „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, ale przede wszystkim wielka radość i mobilizacja do dalszej pracy. Ta nagroda to nasz wielki sukces. Pracujemy na co dzień z radością i tą radością się dzielimy – cieszy się prezes CSP, Ewa Powroźnik.

Wśród wyróżnionych medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” z ramienia Stowarzyszenia Plastyków znaleźli się Ewa Powroźnik, Halina Osadnik, Majka Babczak, Wojciech John. Dla tych ostatnich nagroda jest miłym zaskoczeniem.

– Z wykształcenia jestem lekarzem weterynarii, a maluję, bo lubię. Jest to dla mnie swego rodzaju terapia po chorobie. Wielu wykształconych plastyków przez całe życie nie dostaje takiej nagrody, stąd moja radość jest ogromna, że trafia ona do mnie – tłumaczy Wojciech John.

– Będąc w Stowarzyszeniu wciąż się rozwijam. Skończyłam nawet studia magisterskie na kierunku sztuki. Dla mnie ta nagroda to doping, żeby robić to co się lubi. W moich pracach dominuje przyroda. To jest najlepszy artysta – dzieli się Majka Babczak.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również Janusz Jadczyk i Mariusz Chrząstek. Nagrody wręczył odznaczonym wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. Spotkanie noworoczne połączone z wręczaniem wyróżnień uświetnił swoim występem Jarosław Woszczyna. – Życzę nagrodzonym i całemu Stowarzyszeniu, z którym od wielu lat współpracuję wiele entuzjazmu i radości. Także dobrego zdrowia do dalszej pracy na niwie sztuki w naszym mieście – życzył muzyk.

Oprócz pamiątkowych medali dla odznaczonych, na konto Stowarzyszenia wpłynęła nagroda w wysokości 15 tys. złotych. Członkowie zapowiedzieli, że jak zawsze zrobią z pieniędzy dobry użytek na rzecz sztuki i drugiego człowieka.