Struktury życia, struktury świata

DSCF2083

„Struktury życia” to jednocześnie tytuł wystawy oraz nowego cyklu prac częstochowskiej artystki, cyklu, który urzeczywistnia się już od dwóch lat. Grafiki powstałe w technice litografii to barwne spojrzenie na nieustannie zmieniający się świat.

Autorka prac, Krystyna Szwajkowska, absolwentka Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie, pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w Katedrze Grafiki. Nie można jej odmówić praktyki. Już w 1996 r. otrzymała stypendium naukowe rządu Belgii i odbyła półroczne studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, pogłębiając wiedzę z zakresu litografii.

– Struktury życia, a więc wszystkie składowe części, które tworzą całość, znajdują się we wzajemnych powiązaniach i relacjach, z których coś wynika albo nie wynika. To są właśnie struktury życia, które próbuję obrazować w mojej pracy artystycznej i w obecnej wystawie – mówi artystka.

Twórczość Krystyny Szwajkowskiej dotychczas mogła być kojarzona choćby z jurajskimi realiami, ale i w obecnej ekspozycji można doszukać się takich związków. Nie jest to niespodzianką. – Zawsze w swoich pracą inspiruję się naturą – wyjaśnia twórczyni. – To są prace powstałe z inspiracji przyrodą, ale jednocześnie odnoszące się do losu człowieka, do życia człowieka – zauważa Joanna Matyja z MGS. Na płaszczyźnie formalnej dominuje natomiast abstrakcja. Ale, wedle słów Krystyny Szwajkowskiej, jest tak, ponieważ prace odzwierciedlają abstrakcyjne pojęcia – choćby emocje, uczucia.

„Struktury życia” wciąż nie są zamkniętym cyklem. Dotychczas to cykl 25 prac, stworzonych technik litografii – techniką niełatwą, bo jest to rodzaj płaskiego druku, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym. Wymaga to jak najbardziej fizycznego wysiłku.

Wernisaż wystawy prac Krystyny Szwajkowskiej miał miejsce wieczorem 26 czerwca. Wystawę można zwiedzać w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 26 lipca br.

Tekst i foto. Krzysztof Rygalik

Skip to content