Światy superbohaterów – Czytelnia Komiksów w Willi Generała

Superman_costume

Coś się kończy, coś się zaczyna. Również historie komiksowych bohaterów mają swój kres. Zmieniają się życiorysy herosów, czasy w których żyją, problemy, które muszą pokonać. Kwestię końca i odrodzenia w komiksie omówią w ramach najbliższej Czytelni Komiksów Piotr Michałowski i Adam Tobojka.

Komiksy to część kultury. Mają wpływ na film, serial, zarówno kulturę popularną, jak i wysoką. – Dlaczego superbohaterowie są tak popularni? Jak działają? Adam i Piotr tym razem będą opowiadać, jak największe amerykańskie stajnie związane z komiksem superbohaterskim sobie radzą z natłokiem superbohaterów i tym, że one same tak się zmieniają. Ich postacie wymyślone w latach 30., 40., 50. żyją zupełnie inaczej, mają zupełnie inne historie. Będziemy opowiadać o zjawisku jakby wieloświatów – mówi Adam Florczyk z Centrum Promocji Młodych. – To są fajne historie, ponieważ pokazują, jak świat kultury, ambicje scenarzystów, rysowników, którzy chcą być artystami, chcą opowiadać coś więcej, niż tylko banalne historie, splatają się z bolesnymi prawami rynku. Tak troszkę wygląda całą nasza kultura i to fajnie widać na przykładzie superbohaterów.

Komiks w przeszłości pełnił najróżniejsze funkcje. Nie tylko rozrywkową. Komiksy mogły popularyzować wiedzę historyczną czy nawet służyć propagandzie. Dla popularnego, zachodniego komiksu kluczowe znaczenie miały lata 80.

Spotkanie pt. „Multiuniwersum w światach superbohaterów” odbędzie się w CPM piątek 15 stycznia o godz. 18.00.

Krzysztof Rygalik

Źródło: foto. me/CC BY 3.0

Skip to content