Sztuka dla każdego w III Alei NMP

Sobotnie czerwcowe popołudnie. W kalendarzu lato, ale akurat tego dnia temperatura na to nie wskazuje. Czy to powód, żeby zostać w domu? Bynajmniej. Aby dać odpocząć oczom od ekranu telewizora, przed którym wielu z nas spędza w ostatnich dniach większość czasu (z powodu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej) i aby ukoić skołatane nerwy po mało efektywnym występie Polaków w powyższych, warto spotkać się z kulturą. Okazją do tego jest wydarzenie pod hasłem „Sztuka dla każdego”, które odbywa się w dniach 30 czerwca – 1 lipca w Częstochowie w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje”.

W III Alei NMP można zobaczyć, posługując się językiem sportowym, w akcji wielu artystów. Jednym z nich jest Rafał Cierpiał, który pokazywał, jak kaligrafować i tworzyć inicjały. Jak przyznaje, jest to trudna, ale przyjemna praca:

– Zajmuję się tym od ponad dwudziestu lat. Pasją do liternictwa „zaraził” mnie mój nauczyciel z liceum plastycznego, nieżyjący już Zbigniew Ginał. Staram się rozpowszechniać kaligrafię, m.in. poprzez prowadzenie warsztatów, w których liczny udział biorą i starsi, i młodsi.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży „Według van Gogha”, inspirowane twórczością tego wybitnego artysty. Zajęcia poprowadziła Karolina Chmielecka-Makles:

– Malowaliśmy pastelami olejnymi prace wzorowane na pejzażach van Gogha. Efekty są przepiękne, bardzo malarskie. Powstało ponad 20 wspaniałych obrazów, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

W warsztatach, z szerokim uśmiechem na twarzy, brała udział m.in. Zosia:

– Zajęcia były bardzo interesujące. Namalowałam „Gwieździstą noc”, używając czarnego, niebieskiego i żółtego koloru. 

Koleżanka Zosi, Marysia, również cieszyła się z uczestnictwa w warsztatach:

– Ja też namalowałam „Gwieździstą noc”, ale na mojej pracy jest więcej charakterystycznych zawijasów (śmiech). Takie zajęcia to dobra odskocznia od codziennych obowiązków. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i rozwinąć swoje umiejętności.

Katarzyna Ociepa z Muzeum Częstochowskiego prowadziła zajęcia, podczas których dzieci wykonywały pocztówki z Częstochowy:

– Praca z dzieciakami w plenerze jest bardzo ciekawym doświadczeniem. One są bardzo kreatywne i mają bogatą wyobraźnię. Dzieci wykonują pocztówki, wykorzystując przygotowane dla nich szablony, jak również technikę kolażu, dzięki której prace są jeszcze ciekawsze.

Warsztaty były okazją do wspólnego spędzenia czasu m.in. dla państwa Stradomskich:

– Na moją pocztówkę przyklejam części starych plakatów. Będzie ona przedstawiać drzewo, Józefa Piłsudskiego i kościół św. Jakuba – opowiada z dumą Tomek Stradomski.

– Podczas takich warsztatów dzieciaki, nawet 3-letnie maluchy, mogą wyżyć się artystycznie – komentuje tata Tomka – Grzegorz. Prowadzący, jak chociażby pani Katarzyna, potrafią świetnie zachęcić je do twórczej pracy.

W czasie akcji „Sztuka dla każdego” można również zostać sfotografowanym, jednak chętni muszą wcześniej zapisać się w kolejce, ponieważ nie jest to zwykłe zdjęcie, ale fotografia wykonana w technice mokrego kolodionu, którą prezentuje artysta fotografik Paweł Roman:

– Zdjęcia powstają na szkle. Tworzą je halogenki srebra. Czułość tego filmu wynosi 0,5 ISO, więc czas naświetlania jest bardzo długi, ale opłaca się czekać na efekty. Szyba ma rozdzielczość 1000-2000 megapikseli, więc jakość jest fantastyczna. Efektów dodają zanieczyszczenia organiczne, takie jak plamy i zacieki, które budują niepowtarzalny klimat zdjęcia. W dobie fotografii cyfrowej, kiedy wykonujemy ogromną ilość zdjęć, postanowiłem wrócić do korzeni, do fotografii pierwotnej, co sprawia mi wielką frajdę.

Jak malować obraz na szkle prezentował i wyjaśniał Janusz Burzyński – artysta plastyk:

– Jest mnóstwo możliwości, jeżeli chodzi o narzędzia. Możemy używać pędzla, wałka czy gąbki. Malujemy farbami akrylowymi. Szkło jest zwykłe lub hartowane. Sama technika jest dość prosta w obsłudze. Pozostaje kwestia tego, co potrafimy z niej wykrzesać.

Na niedzielę 1 lipca zaplanowano m.in.: warsztaty „Świecidełko” inspirowane obrazami z kalejdoskopu, pokaz tworzenia ceramiki oraz prezentację druku odbitek graficznych przy użyciu prasy wklęsłodrukowej.

MO