Tadeusz Piersiak nowym dyrektorem Gaude Mater. Czy aby na pewno?

gaude mater

Tadeusz Piersiak, dziennikarz częstochowskiej redakcji „Gazety Wyborczej” zostanie nowym dyrektorem Gaude Mater. Informację potwierdził w rozmowie z Katolickim Radiem FIAT sam zainteresowany. Urząd Miasta ostatecznie tej decyzji jeszcze nie potwierdził, ale wydaje się być to tylko czystą formalnością.

Zamieszanie wokół stanowiska dyrektora Ośrodka „Gaude Mater” sięga 2012 roku. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podjął wówczas decyzję o odwołaniu Małgorzaty Nowak ze stanowiska, pomimo sprzeciwu Rady Miasta. Wniosek podważył także wojewoda, który uznał, że prezydent nie skonsultował swojej decyzji z wszystkimi związkami i stowarzyszeniami, z którymi powinien to uczynić. Rację przyznał wtedy Matyjaszczykowi Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Myliłby się ten, kto uważa, że sprawa dawno znalazła swój finał. Z informacji uzyskanych od byłej dyrektor OPK „Gaude Mater” wiemy, iż Sąd Pracy pierwszej instancji kilka dni temu uznał, że rozwiązanie z nią stosunku pracy odbyło się jednak w sposób nieprawidłowy. Sąd w tej sprawie zasądził stosowne odszkodowanie. Wyrok jeszcze się nie uprawomocnił.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wydanej opinii na ten temat stwierdza, że prezydent przed odwołaniem dyrektora takiej instytucji jak Gaude Mater powinien zasięgnąć opinii wszystkich stowarzyszeń współpracujących z instytucją.

O to, czy można już potwierdzić nominację Tadeusza Piersiaka na nowego dyrektora Gaude Mater, czy były brane pod uwagę inne kandydatury, dlaczego nie odbyła się procedura konkursowa przy powoływaniu nowego dyrektora oraz co zrobi Urząd Miasta w chwili, gdy Sąd nakaże przywrócić na stanowisko Małgorzatę Nowak pytamy Aleksandra Wiernego, naczelnika wydziału kultury promocji i sportu Urzędu Miasta Częstochowy: [audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/02/wierny.mp3]

O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować na łamach portalu oraz na antenie Katolickiego Radia FIAT.

Mariusz Rajek

Tagged with