Teatr Puk-Puk, czyli o miłości z własnego doświadczenia

W środę 5 lipca Teatr Puk-Puk ze Świdnika zaprezentował się częstochowskiej publiczności zebranej w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Grupa teatralna przygotowała spektakl pt.”Wnętrze”. O przedstawieniu oraz o tym, skąd czerpią inspiracje, opowiadają aktorzy Monika Kowalczyk i Arkadiusz Klej:
– Jest to przedstawienie o miłości, o jej różnych aspektach. Jest kilka historii związanych z miłością, o której nie mówimy wprost. Przedstawiamy ją na wybranych przykładach – mówi Monika Kowalczyk.
– Nasze spektakle – dodaje Arkadiusz Klej – powstają przede wszystkim w toku naszych rozmów. Początek pracy to zastanawianie się, jakie tematy poruszają nas najbardziej. Czasami są to nasze problemy, czasami pragnienia. Spektakle mogą mieć charakter terapeutyczny, ale przede wszystkim chodzi nam o to, aby innym ludziom przekazać nasze doświadczenie.
– Nasz Teatr słynie z tego, że tworzy autorskie spektakle – dodaje Kowalczyk – Nie są one oparte o żadną gotową literaturę. Poprzez improwizacje zarysowujemy temat, a następnie sami piszemy scenariusz.
Teatr Puk-Puk ma już swoją wieloletnią tradycję. Obecnie na scenie występują dwie grupy wiekowe, które działają przy Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. Skład Teatru przedstawiają młodzi aktorzy:
– Arek, Maciek, Łucja, Lena, Sylwia, Monika, Patrycja. Czasami w tym spektaklu występowało osiem osób – wymienia Monika Kowalczyk. – Nasza grupa działa w tym konkretnym składzie od dwóch lat, ale spektakl grany jest już trzy lata. Cały Teatr Puk-Puk niedawno obchodził swoje dzwudziestolecie – dodaje Arkadiusz Klej.
Grupa teatralna pierwszy raz występowała w Częstochowie, jednak dla aktorów nie była to pierwsza wizyta w naszym mieście:
– Moja osobista to już któraś z rzędu – mówi Kowalczyk. – Kilka razy pielgrzymowałam pieszo na Jasną Górę i przyjeżdżałam tutaj również samochodem. W marcu miałam nawet swój autorski koncert.
O działalności Teatru Puk-Puk można znaleźć informacje na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku: mok.swidnik.pl/teatr-puk-puk oraz na facebooku.

MK