Trochę o rodzinie Reszków

W piątek 25 stycznia 2019 upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na tegoroczną edycję Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków. Konkurs potrwa od 25 lutego do 1 marca.

Reszkowie to słynna rodzina śpiewaków operowych. O ich historii opowiada pracownik Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej, Dariusz Madejski:

Ich historia była właściwie ewenementem w ogóle w historii muzyki, ponieważ ani wcześniej, ani później nie zdarzyło się tak, żeby trójka rodzeństwa była obdarzona tak wspaniałymi głosami. Wszyscy be wyjątku robili wielkie kariery na światowych scenach muzycznych. Ich talent był niezaprzeczalny, bo czytając recenzje ich występów, trudno spotkać jakąkolwiek krytykę. Część ich historii życia związana była z okolicami Częstochowy. Generalnie mieszkali w Warszawie i dużo podróżowali, natomiast wybrali sobie również Skrzydlów – małą miejscowość pod Częstochową, jako jedno ze swoich miejsc, w których przebywali, czy to latem, czy na jakimś odpoczynku. Tutaj Jan założył stadninę koni i nowoczesny obiekt do treningów jazdy konnej i oczywiście swoją prywatną posiadłość, w której spędzał czas.

Konkurs został utworzony, by pamięć po rodzinie Reszków przywoływać i zachowywać:

Tradycyjnie, jeśli chodzi o ważne wydarzenia w kulturze częstochowskiej trzeba przywołać postać pana Krzysztofa Pośpiecha, który był jednym z inicjatorów tego konkursu. Co wyróżnia ten konkurs na tle wielu konkursów wokalnych w Polsce to to, że jest przeznaczony dla studentów. Ważnym elementem naszego konkursu jest udział orkiestry symfonicznej. Dajemy tym studentom w drugim etapie konkursu możliwość ćwiczenia i śpiewania z pełną orkiestrą symfoniczną. Dla wielu to jest na pewno też duża szansa i wyróżnienie – dodaje Dariusz Madejski.

Konkurs odbywa się co dwa lata, w tym roku przypada jego 6. edycja. Wśród zgłoszonych są studenci różnych narodowości, m.in. polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i libańskiej. Spośród przyjętych aplikacji wyłonionych zostanie maksymalnie 20 śpiewaków dopuszczonych do pierwszego etapu przesłuchań konkursowych.

Pełen harmonogram dostępny na stronie Filharmonii Częstochowskiej.

KF

foto źródło: materiały organizatora