Tydzień Bibliotek zachęca do czytania

 

Tydzień bibliotek to akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, której pomysłodawcami są członkowie Stowarzyszenia Biblotekarzy Polskich. Jej celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Z tej okazji Biblioteka Publiczna zaprasza Państwa do udziału w bibliotecznych propozycjach: spotkaniach autorskich i podróżniczych, akcjach czytelniczych, dyskusyjnych klubach książki, czy imprezach plenerowych. Staraliśmy się, by każdy z Państwa znalazł dla siebie coś interesującego. 

Czwartek, 11 maja

 • godz. 15.30

DKK „Zaczytani” – spotkanie dla wszystkich chętnych, młodych czytelników w wieku 10-13 lat, którzy lubią czytać książki, dzielić się opinią na ich temat i uczestniczyć w grach literackich. Zapraszamy do dołączenia do grona książkowych podróżników i przeżycia niezapomnianych przygód. Wstęp na spotkanie bezpłatny – wystarczy przynieść ze sobą pozytywne nastawienie i uśmiech (Oddział dla Dzieci i Młodzieży, al. Kościuszki 4).

Piątek, 12 maja

 • godz. 17.00

Busem przez świat” – spotkanie z dwojgiem podróżników: Aleksandrą Ślusarczyk i Karolem Lewandowskim – autorów studenckiego pomysłu podróżniczego, w ramach którego zakupili stary bus i odwiedzili kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach. Na spotkaniu podóżnicy opowiedzą o swoich niskobudżetowych wyprawach i związanych z nimi przygodach. Spotkanie zorganizowane dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego (Filia nr 14, ul. Norwida 17/21)

Sobota, 13 maja

 • godz. 12.00-15.00

Z aparatem w zakamarki biblioteki” – plener fotograficzny organizowany przez Fundację Fforma skierowany do fotografów i fotoamatorów, którzy chcieliby poznać wiele interesujących, a niedostępnych na co dzień dla czytelników zakamarków Biblioteki Publicznej. Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa, w której każdy z uczestników będzie miał okazję zaprezentować szerszej publiczności swoje prace. Formularz zgłoszeniowy dla uczestników pleneru można wypełnić na stronie Fundacji Fforma:http://akademia.fforma.pl/events/z-aparatem-w-zakamarki-biblioteki-2/ (Biblioteka Publiczna, Al. NMP 22)

Niedziela, 14 maja

 • godz. 14.00-18.00

Witajcie w naszej bajce” – impreza organizowana w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” – zapraszamy na ulicę Czekoladową (magicznie przeniesioną na Plac Biegańskiego) do wspólnej zabawy z Panem Kleksem, szpakiem Mateuszem i Królową Bajek. Na uczestników czeka wiele atrakcji: warsztaty tworzenia SZTUKI za pomocą kleksów, warsztaty zdobienia płóciennych toreb stemplami i mazakami oraz tworzenia breloczków z guzików zbieranych od lat przez Mateusza, zabawy z chustą KLANZY i muzyczne eksperymenty przy ścieżce dźwiękowej z filmu (sprawdzimy, jak dobrze znamy wiersze Brzechwy). Naszym zabawom przyglądał się będzie Pan Kleks i zgodnie ze swoim zwyczajem nagrodzi dzieci piegami. Kto zdobędzie ich najwięcej, otrzyma nagrodę niespodziankę. Na fanów motoryzacji czeka przejażdżka prawdziwym amerykańskim szkolnym autobusem. Zapraszamy!

Harmonogram:

 • 14.00 – 15.00 – zabawy w Akademii – Kleksomania

 • 14.30-15.00 – przejażdżka autobusem trasą: II AL. NMP – I Al. NMP – II AL. NMP – Plac Biegańskiego (podczas przejażdżki jeden z aktorów będzie czytał fragmenty „Akademii Pana Kleksa. Organizatorzy przez megafony bedą zapraszać do udziału w imprezie na Placu Biegańskiego. W tym czasie na Placu Biegańskiego pozostali aktorzy i bibliotekarze będą prowadzić zabawy dla dzieci)

 • 15.00 -16.00 – wyliczanki, rymowanki, wierszowanki – zabawy z chustą KLANZY

 • 15.30-16.00 – przejażdżka autobusem

 • 16.00-17.00 – wakacyjna torba z Kleksem/ Breloczek szpaka Mateusza

 • 16.30-17.00 – przejażdżka autobusem

 • 17.00 -18.00 – zabawy przy piosenkach z „Akademii Pana Kleksa”

Więcej informacji o „Tygodniu Bibliotek” pod numerem tel. 34 360 56 27,promocja@biblioteka.czest.pl

Źródło: www.biblioteka.czest.pl