Zanim na dobre ruszy sezon artystyczny w Filharmonii Częstochowskiej, zapraszamy na Festiwal Muzyki Rodziny Bachów, który po przerwie wraca do Częstochowy. Będą warsztaty, koncerty i widowisko plenerowe. Początek – 13 września.

Rodzina Bachów przez prawie dwieście lat miała olbrzymi wpływ na kształtowanie historii muzyki. Pochodziło z niej ponad pięćdziesięciu znanych muzyków i kilku ważnych kompozytorów. Dlatego ideą Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów jest przybliżenie bogatej działalności artystycznej tego, liczącego niemal trzysta lat, rodu, z jej najwybitniejszym kompozytorem – Janem Sebastianem na czele.

Festiwalowe koncerty mają stanowić intrygującą, muzyczną podróż – od czasów baroku aż po XXI wiek – wykorzystującą współczesne przekaźniki kultury. Wydarzenie bowiem łączy tradycję z nowoczesnością, kulturę wysoką z rozrywką, klasykę z innowacyjnością.

Z kolei nadrzędnym celem festiwalu jest – jak zdradzają organizatorzy – dzielenie się pasją do muzyki i ukazywanie piękna muzyki klasycznej. Piękna ponadczasowego, które potrafi dostosować się do realiów i zasad rządzących dzisiejszym światem.

W tym roku wypada już 7. edycja Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów i złożą się na nią warsztaty, koncerty oraz widowisko plenerowe. Dzięki nim na nowo, w niekonwencjonalny sposób, odkryjemy muzykę Bachów.

Na początek, 13 i 14 września, rozbrzmi „Głos baroku”, będą to warsztaty śpiewu barokowego, które poprowadzi utalentowana artystka ze Śląska, sopranistka Karolina Brachman. Jej projekty koncertowe i nagrania płytowe z muzyką średniowieczną oraz barokową zdobywały w ostatnich latach uznanie międzynarodowej krytyki oraz liczne nagrody fonograficzne.

W piątek, 15 września, w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej, Jazz zmierzy się z Bachem. Na scenie pojawi się Jarek Kostka Quartet w składzie: Jarek Kostka (fortepian), Jan Adamczewski (saksofon), Piotr „Max” Wiśniewski (kontrabas), Waldemar Franczyk (perkusja). Muzycy postarają się przekonać nas, że „Bach jest jazzem, a jego muzyka swinguje” – jak określił to lider zespołu.

Tradycyjną atrakcją festiwalu jest multimedialne widowisko plenerowe, które w tym roku będziemy mieli szansę zobaczyć na Placu Biegańskiego podczas Nocy Kulturalnej, w sobotę, 16 września, o godzinie 21.00.

Natomiast na zakończenie barokowe emocje zapewni koncert finałowy w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W niedzielę, 17 września, o godzinie 17.00 wystąpią: Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Piotr Młynarczyk (viola da gamba), Urszula Jasiecka-Bury (klawesyn), Mariusz Bury (teorba), Janusz Siadlak (dyrygent).

Organizatorami Festiwalu Muzyki Rodziny Bachów są Filharmonia Częstochowska oraz częstochowski Instytut Rozwoju Sztuki.

Szczegóły dotyczące imprezy dostępne są na stronie: www.filharmonia.com.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content