VII Festiwal Piosenki Podwórkowej 2015

foto na str glownaSzczery entuzjazm. Nieukrywana radość. Niesłabnąca energia. Pozytywnych emocji i entuzjazmu możemy uczyć się od osób niepełnosprawnych intelektualnie, które uczestniczyły w czwartek (29 października) w VII Festiwalu Piosenki Podwórkowej 2015. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 na terenie Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej 4.

Występy solistów i zespołów oceniło jury w składzie: Irek Bieleninik, Roman Bolczyk, Mariusz Chrząstek, Olek Klepacz oraz Janusz Yanina Iwański.

Poziom festiwalu jest jak zwykle bardzo wysoki, a repertuar szeroki. Jako członek jury i artysta rzeźbiarz, w ocenie występów zwracałem uwagę na formę, jak również figury, które powstawały na scenie. Ponadto mojej uwadze nie umknęły stroje uczestników. Pozostali sędziowie doceniali głównie melodyjność oraz poziom artystyczny występów oraz wszystko to, co – najzwyczajniej – podoba się ludziom. Towarzyszące każdemu występowi gromkie brawa stanowiły najbardziej trafną ocenę – ocenę publiczności – podkreślał Mariusz Chrząstek, artysta rzeźbiarz, członek jury.

Organizatorem Festiwalu Piosenki Podwórkowej było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W finale imprezy wystąpiła Kapela Podwórkowa z Myszkowa „To i Owo”.

Uczestnicy reagują niezwykle żywiołowo. Nastrój festiwalu jest bardzo spontaniczny i udzielający się również publiczności. Reakcje są tak szczere i naturalne, że nogą podlegać żadnej ocenie – wyznał Mariusz Chrząstek.

Celem festiwalu była prezentacja umiejętności artystycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną, połączona z integracją i zabawą.

I miejsce w Festiwalu Piosenki Podwórkowej 2015 przyznane zostało Domowi Pomocy Społecznej, znajdującemu się przy ul. św. Jadwigi 84/85, którego przedstawicielem był zespół „Minutka”, wykonujący piosenkę Andrzeja Rosiewicza pt. „Chłopcy radarowcy”. Tuż za nimi na podium uplasowało się Częstochowskie Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi z utworem „Piosenka jest dobra na wszystko”, natomiast III miejsce przyznane zostało Katolickiej Szkole Specjalnej, reprezentowanej przez zespół „Oj tam, Oj tam”.

PI