W Tobie moc!

Koncert 77 FM promujący debiutancką płytę zespołu „W Tobie moc” odbył się 25 listopada w Muzeum monet i medali im. Jana Pawła II. Wydarzenie zamknęło częstochowskie obchody XX Jubileuszowego Święta Muzyki.

Początki działalności zespołu sięgają roku 2013. Pierwszy koncert odbył się wówczas w auli przy parafii św. Zygmunta. Płyta od zawsze była marzeniem zespołu, a narodziła się ona w głowach małżeństwa Anastazji i Andrzeja Filipskich.

Bardzo się cieszymy, że ta płyta zakończyła jakiś etap zespołu, tzn. etap tworzenia i przełożenia tego, co urodziło się w naszych sercach, właśnie na ten krążek. Mamy taką nadzieję, że słuchając właśnie tych utworów będzie w nich słychać pierwiastek wiary, który chcieliśmy tam ulokować oraz, że pobudzą one słuchaczy do refleksji i pewnego zatrzymania się – mówi Andrzej Filipski.

Z mojej strony płyta nie wymagała jakoś strasznie dużo pracy. Na pewno coś innego mają do powiedzenia instrumentaliści, których kosztowało to dużo pracy, zgrania i samego nagrania – są to godziny spędzone w studio. Myślę, że płyta generalnie każdemu z nas przynosiła ogromną radość i ogromną satysfakcję, że możemy się podzielić naszą wiarą, twórczością. Cieszymy się, że możemy dać coś z siebie innym ludziom – dodaje Anastazja Filipska.

Płyta „W Tobie moc” staraniem Wydawnictwa Edycji Świętego Pawła ukazała się 3 października br. Patronat honorowy nad zespołem sprawuje pasterz archidiecezji abp Wacław Depo. Również radio Fiat objęło płytę patronatem medialnym. Rozmawiamy z dyrektorem radia, ks. Piotrem Zaborskim:

Jest to spełnienie marzenia, które towarzyszyło mi zawsze, kiedy słuchałem Formacji z Mocą 77 FM, żeby kiedyś mieć w ręce krążek z nagraniami ich piosenek. Puszczając na antenie radia Fiat piosenki Formacji, wiele razy odczuwałem przypływ takiego niesamowitego ducha i mocy uwielbienia. Myślę, że ten dzisiejszy dzień też nie jest przypadkowy – w sercu gdzieś zrodziło się pragnienie, żeby może w uroczystość Chrystusa Króla Świata uwielbić Pana Boga właśnie z Formacją 77 FM. Płyta jest owocem, który powstał z naszych rozmów i spotkań z Andrzejem, Anastazją i z ks. Danielem – dyrektorem Edycji Świętego Pawła. Myślę, że ul. Ogrodowa to takie miejsce poczęcia płyty, natomiast poród i dorastanie nastąpiły na ul. św. Pawła w siedzibie Edycji Świętego Pawła. Niech to idzie w świat, niech się rozwija, niech 77 FM chwali Pana Boga jak najpiękniej.

Płyta zawiera 14 piosenek spiętych jedną wspólną myślą – poszukiwaniem Miłości, którą jest Bóg.

Dla mnie oczywiście inspiracją są przemyślenia, które noszę w sercu. I to się tak rodzi, że człowiek chodzi z pewnymi przemyśleniami, to go fascynuje, tym żyje i poniekąd się modli. W ten właśnie sposób powstały niektóre utwory i cieszę się, że możemy się nimi dzielić – mówi Andrzej Filipski.

Teksty utworów, znajdujących się na płycie mają kilku autorów. Wśród nich znalazła się autorka utworu „Cała jesteś piękna”, Marta Madejska:

Tak potrzebowałam kiedyś takiej radosnej piosenki o Maryi, żeby troszeczkę opowiedzieć o niej, jaką była niezwykłą dziewczyną. Musiała być naprawdę niezwykle piękna, niesamowita i wybrana, skoro zainteresował się Nią sam Pan Bóg i udzielił jej tej łaski, że urodziła Jezusa Chrystusa. Ja byłam nią szczerze zachwycona, gdy sama byłam młodą dziewczyną i wtedy właśnie powstała taka piosenka o Maryi. Moim wielkim marzeniem było, żebyśmy śpiewali też z chórem i rzeczywiście udawało nam się to na naszych dużych koncertach, np. podczas Bożego Ciała. Na co dzień potrzebujemy mniejszej liczby wokalistów, wobec tego z chóru wybraliśmy kwartet wokalny, w skład którego wchodzą: Kasia Słowińska, Julia Mazur, Dawid Serwa i Dariusz Madejski. Uważam, że śpiew wielogłosowy bardzo ubogaca oprawę muzyczną.

Na płycie znaleźć można cały wachlarz ludzkich nastrojów i emocji. Jednym z najbardziej żywych i radosnych utworów jest piosenka „Nie martw się więcej”, autorstwa ks. Tomasza Turczyna. W zespole 77 FM pełni on ważną funkcję:

Gram na parapecie, tzn. na klawiszach. Na płycie tylko jedna piosenka nie jest naszego autorstwa. Reszta powstawała na przestrzeni wielu, wielu lat. Jeden z nich jest w stu procentach moim „dzieckiem”, ponieważ kiedyś urodził się w mojej głowie i został spisany na kartce papieru, a muzyka nagrana na telefonie. Z tego zalążka powstał utwór „Nie martw się więcej”. Z inspiracjami jest chyba tak, jak Pan Bóg zawieje Ducha to się dzieje. Nie da się tego przewidzieć. Jeden z naszych utworów, a konkretnie piosenka „Znajdę Cię” jest w poczekalni na „Liście z mocą!”, więc można oddawać głosy, żeby wskoczyła do pierwszej dziesiątki.

Podczas koncertu na scenie prezentowali się oczywiście muzycy z zespołu, a także goście, którzy mieli swój wkład w nagraniu płyty. Wśród nich byli Michał Walczak, Daniel Pomorski i Łukasz Kluczniak.

To już są muzycy profesjonalni, przy których czuję się malutki. Cieszymy się, że mogą z nami zagrać chłopaki, którzy grają na różnych scenach w całej Polsce, na pewno to ubogaci ten koncert. Aranżacje czasami rodzą się na naszych próbach w szerszym gronie, wtedy każdy z nas dodaje coś od siebie. Natomiast nieraz jest koncepcja jednej osoby i wówczas próbujemy coś do tego dopasować. Jakby nie było, jest to nasze wspólne dzieło, bo o ostatecznym kształcie decyduje praca całego zespołu – mówi ks. Tomasz Turczyn.

Pośród uczestników koncertu był gość specjalny – biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Płyta „W Tobie moc” jest dostępna w sklepach Edycji Świętego Pawła oraz na stronie internetowej wydawnictwa.

KF