Warsztaty orkiestrowe w „Muzyku”

25 lutego instrumentaliści z częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych mieli okazję uczestniczyć w pierwszym dniu warsztatów orkiestrowych. To wydarzenie, które towarzyszy I Konkursowi Skrzypcowemu Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej.

W ramach warsztatów uczniowie przygotowują się do koncertu „Perły Muzyki Polskiej”, który odbędzie się 28 lutego o godzinie 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej.

Warsztaty podzielone są na próby sekcyjne. Jedną ze skrzypaczek, uczestniczącą w warsztatach sekcji smyczkowej była Julia Mazur:

Na razie przygotowujemy program koncertu, prowadzi nas wspaniały dyrygent, Miłosz Kula., który opowiada nam dużo ciekawych rzeczy o muzyce. Jest on na pewno wyjątkowym dyrygentem, bardzo ekspresyjnym, ale przez to bardzo dobrze nam się z nim pracuje. Pan profesor daj nam również wskazówki techniczne, dzięki którym możemy trochę urozmaicić tę muzykę.

A jak współpracę z uczniami widzi sam dyrygent? Mówi prowadzący warsztaty, dr Miłosz Kula:

Są to bardzo wrażliwi młodzi ludzie, którzy może nie mają największego doświadczenia, ale mają ogromny zapał do pracy, a także bardzo dużą atencję, taką umiejętność dostosowywania się do nowych warunków. Szybko realizują wszystkie uwagi, sugestie i pomysły, ponadto przechwytują je i odpowiadają na nie coraz lepszą i ciekawszą grą.

Przed muzykami jeszcze dużo pracy. Jej efekty wszyscy miłośnicy polskiej muzyki będą mogli usłyszeć już w najbliższy czwartek.

KF