Wieczór klezmerski porwał publiczność w OPK Gaude Mater

DSCF7094

Dziś, 14 maja o godz. 18 w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater gościł wiedeński duet Klezmer reloaded: Maciej Gołębiowski i Alexander Shevchenko. Bajon, akordeon, klarnet i wokal, te dźwięki porwały licznie zgromadzoną w sali widowskowej publiczność.

Dyrektor OPK Gaude Mater Tadeusz Piersiak nie ukrywał zadowolenia z koncertu: Cokolwiek by kto nie mówił, to kiedy słuszę tego typu muzykę nogi rwą się do tańca, a twarz się śmieje. Tego się dobrze słucha. Ponad godzinny program nikogo nie znudzi, a bogate doświadczenie muzyków zapewni świetną zabawę. 

To trzeci raz kiedy muzyka klezmerska podana nietypowo i nowatorsko wybrzmiała w Częstochowie. Nie przypadkowo właśnie nasze miasto znalazło się na trasie artystów. To moje miasto. Pochodzę z Częstochowy i zawsze wielką radość sprawia mi granie tutaj. Cieszę się, że częstochowska publiczność może usłyszeć tę muzykę, którą kocham – mówi Maciej Gołebiowski, który jest synem muzyka Filharmonii Częstochowskiej.

Początki tego duetu sięgają współpracy przy rozmaitych projektach muzycznych. Impuls do wspólnego grania to przede wszystkim zainteresowanie muzyką żydowską, ale i chęć wykonywania jej inaczej, na swój sposób. Graliśmy razem w wiedeńskim zespole „Ensemble Klesmer Wien” Leona Pollaka i tam usłyszeliśmy, że jak improwizujemy w trakcie koncertów to powinniśmy pomyśleć o własnym zespole – zdradza Alexander Shevchenko.

Klezmer reloaded mają na swoim muzycznym koncie już 4 płyty, nagrali również płytę z muzyką klezmerską dla dzieci. Ich trasy koncertowe przebiegały przez m.in. Włochy, Niemcy czy Japonię. W trakcie wieczoru klezmerskiego w OPK Gaude Mater publiczność usłyszała m.in. energetyczne improwizacje, dialogii muzyczne między artystami, poczucie humoru wyrażone w muzykalności.