Wirtualna podróż do 1939 r.

Fot. Muzeum Częstochowskie

Z okazji Święta Pułkowego 27. Pułku Piechoty, którego oficjalne obchody zostały w tym roku odwołane, Muzeum Częstochowskie i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają na wirtualne zwiedzanie wystawy „7 Dywizja Piechoty i zapomniani bohaterowie 1939 roku”. Początek dzisiaj o godz. 18:00 na profilu facebookowym muzeum.

Ekspozycja dotyczy jednostki Wojska Polskiego szczególnie ważnej dla historii Częstochowy. To właśnie tutaj stacjonowało dowództwo 7 Dywizji Piechoty, która w naszym regionie stawiała opór Niemcom w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Jak mówi Mariusz Grzyb z Muzeum Częstochowskiego, celem wystawy jest przybliżenie zwiedzającym przebiegu działań wojennych oraz tego, jak w czasach wojennych wyglądało Wojsko Polskie.

– Jesteśmy winni przodkom szacunek i powinniśmy przypominać dzieje historii. Na wystawie pokazujemy wiele zdjęć, które w inny sposób przedstawią wojsko polskie. Poza tym zobaczyć można broń, mundury i dokumenty związanych z 7 Dywizją.

Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dodaje, że wystawa to wyraz wdzięczności za bohaterstwo żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny.

– Temat walk 7. Dywizji Piechoty był niebadany przez dziesięciolecia. Jedyną znaną bitwą z 1939 roku w okolicach Częstochowy było starcie pod Mokrą. Natomiast najnowsze badania wykazują, że najcięższe walki toczyły się na odcinku 7. Dywizji, zwłaszcza pod Lublińcem, Truskolasami, Janowem i Częstochową. Właśnie o tym staramy się przypomnieć. Na wystawie można zobaczyć wiele eksponatów, broni, zdjęć i zarys historii poszczególnych pułków.

Wystawa zawiera także pamiątki związane z wyposażeniem i umundurowaniem Wojska Polskiego z okresu końca lat 30. oraz samych działań wojennych z września 1939 roku. Wśród perełek znajdują się m.in. polski pistolet Vis wz. 35, motocykl Sokół 600 z wózkiem bocznym czy kolekcje polskich bagnetów, hełmów, masek przeciwgazowych i lornetek. Z powodu pandemii wystawę można zobaczyć wirtualnie dzisiaj o godz. 18:00. To kolejne zwiedzanie, do którego zaprasza Muzeum Częstochowskie ,korzystając z mediów społecznościowych.

ABK