Wystawa „Żydzi Częstochowianie” w częstochowskim muzeum

W przedwojennej Częstochowie mieszkało ponad 30 tysięcy Żydów. Mieszkali tu, pracowali, prowadzili aktywne życie społeczne, które niestety na skutek wojny zostało zburzone.

W Muzeum Częstochowskim można oglądać poświęconą im wystawę – „Żydzi Częstochowianie”. O tym, jak narodził się ten pomysł, opowiada Wiesław Paszkowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego:

Wystawa powstała w 2004 roku. Była najpierw pokazywana w Częstochowie, potem w Warszawie. Później wystawa wyjechała do Stanów Zjednoczonych, niestety spotkała tam ją katastrofa. Podczas powodzi w Stanach Zjednoczonych została zalana, część zbiorów uległa zniszczeniu. Kiedy wróciła do Częstochowy, trzeba było ją na nowo zaaranżować.

Dzięki wystawie można poznać historię życia i funkcjonowania społeczności żydowskiej w Częstochowie. Jest ona podzielona na trzy okresy historyczne: przedwojenny, w trakcie trwania wojny oraz po jej zakończeniu:

Można zobaczyć skrót historii społeczności żydowskiej w Częstochowie, dzięki zdjęciom, dokumentom, artefaktom. Dzięki temu można prześledzić twarze tych ludzi, jak wyglądali.

Wystawa „Żydzi Częstochowianie” jest wystawą stałą, którą można obejrzeć w Muzeum Częstochowskim przy ul. Katedralnej 8 w godzinach funkcjonowania muzeum.

AK