Już po raz 14. odbędą się Częstochowskie Dni Muzyki Organowej, które organizowane są przez Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie.

Koncerty już w poprzednich edycjach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji do uczestnictwa w poprzednich koncertach, mają okazję posłuchać muzyki organowej w zupełnie innym wydaniu. Mówi Jan Mroczek, kierownik artystyczny Częstochowskich Dni Muzyki Organowej:

– Zwykle organy kojarzą nam się z akompaniamentem liturgicznym. Jeśli w danym kościele organista poprowadzi chór i zagra, to wtedy też obcujemy z tą kulturą sakralną. Jednak myślę, że jest to taka okazja raz w roku przyjść i posłuchać trochę innej muzyki w kościele.

Koncerty będą odbywać się cyklicznie od soboty 28 września aż do niedzieli 20 października. Każdego z nich będzie można posłuchać w innej świątyni, a także repertuar będzie różnorodny:

– Jak co roku staramy się wszystkie te koncerty, programy i repertuary poszczególnych koncertów ułożyć tak, aby był to repertuar różnorodny. Podczas koncertów muzyki sakralnej słuchamy tego, co właściwie bardzo często było wykonywane podczas liturgii 100, 200, a nawet 300 lat temu.

Oprócz polskich wykonawców, takich jak Zuzanna Lipka, Monika i Jakub Baszczykowie, Tomasz Grzegorski, Jan Bokszczanin, Magdalena Kania oraz Urszula Jasiecka-Bury znajdują się również wykonawcy z zagranicy:

– Festiwal zainauguruje Gail Archer — artystka ze Stanów Zjednoczonych. Dwa recitale będą w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Drugi z tych koncertów to występ Eriki Budday z Niemiec.

Pierwszy koncert już w sobotę 28 września w kościele Podwyższenia Krzyża Św. Początek o godzinie 19.00. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content