XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza, towarzysząca Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim

WP_20150905_016W dniach 4 – 6 września w Częstochowie gości XXIV Krajowa Wystawa Rolnicza, towarzysząca Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim. Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Za współorganizację odpowiada także Urząd Miasta Częstochowy i Samorząd Województwa Śląskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie jest największym w regionie śląskim i jednym z większych w kraju wydarzeniem o charakterze wystawienniczo-targowym. Co roku prezentuje się tam ponad 400 wystawców. W tym roku wystawie towarzyszą także XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz VI Konkurs Sztuki Ludowej.

Pierwszy dzień wystawy przypadł na 4 września, wtedy to o godz. 18.00 miało miejsce otwarcie Wystawy „Płaskorzeźby ludowe” ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej. Ta wystawa mieści się w Regionalnym Ośrodku Kultury, ul Ogińskiego 13 a (Wystawa czynna od 10:00 do 18:00)

 Dziś, 5 września (sobota) do Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego przyjechali zaproszeni goście. O godz. 10 otworzono uroczyście Krajową Wystawę Rolniczą i zainaugurowano Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Podsumowano także finał wojewódzkiego konkursu „AGROLIGA 2015”  w woj. śląskim, finał wojewódzkiego konkursu “Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” w woj. śląskim, finał wojewódzkiego konkursu „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w woj. śląskim, konkurs „Najlepszy zakład przetwórstwa rolno-spożywczego” oraz najlepsze gospodarstwo Regionu Częstochowskiego”. Od 11.30 wszyscy zainteresowani mogli zwiedzać wystawy:  Targi Sztuki Ludowej na Placu Władysława Biegańskiego w Częstochowie, a także maszyny i narzędzia rolnicze. Nie zabrakło koncertów zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych z kraju i zagranicy  i licznych prezentacji m.in. na temat: przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, osiągnięć instytutów branżowych resortu rolnictwa, rządowych instytucji rolniczych, instytucji około rolniczych. Zainteresowani mogli skorzystać z kiermaszów: kwiatów i krzewów ozdobnych, rolnictwa ekologicznego, artykułów rolno-spożywczych. Ciekawym punktem dnia dzisiejszego było o godz. 14.00 odsłonięcie muralu inspirowanego wycinanką. Zagroda Włościańska, ul. 7 Kamienic 4. W godz 18.00-20.00 obywa się Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, Częstochowa, ul. Wilsona 16.  Przed koncertem miało miejsce  wręczenie Pucharów Ministra Rolnictwa oraz wręczenie Statuetek Dyrektora ŚODR.

Dla tych, którzy od piątku nie znaleźli jeszcze czasu, aby zajrzeć na wystawę okazja jeszcze jutro. Od godz. 11 będzie sprawowana uroczysta Msza Święta Dożynkowa na Błoniach Jasnogórskich, zaś w godz. 15.00-19.00 odbędą się koncerty zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych z kraju i zagranicy. Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Zakończenie Krajowej Wystawy Rolniczej i Dni Europejskiej Kultury Ludowej – Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie nastąpi około godz. 19. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w godzinach 10 – 18.