Z takich nitek jest uplątane ciało zachwyt i ból – wernisaż prac zainspirowanych poezją Haliny Poświatowskiej

SAM_0073

Godz. 19, 8 maja, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater przy ul. Dąbrowskiego 1 wypełnił się tymi, którzy chcieli zobaczyć jak poezja Poświatowskiej przelana jest na płótno za pomocą farb. Wszystko za sprawą wernisażu Z takich nitek jest uplątane ciało zachwyt i ból… 

15 częstochowskich artystów podjęło to plastyczne wyzwanie. Nikt z zaproszonych do współpracy nie odmówił, artyści wywiązali się z zamówienia na czas. To jest hołd oddany Haśce sztuką. Twórcy, których obrazy możemy oglądać w Ośrodku do 27 maja są różnorodni: ze względu na płeć, wiek, ale i postawę twórczą czy środowiskową przynależność – zaznaczał dyrektor OPK Tadeusz Piersiak.

Wśród artystów, których prace zawisnęły w OPK Gaude Mater znaleźli się m.in.: Tomasz Sętowski, Marta Frej, Antonina Janus, Ewa Powroźnik.

17 prac i każda inna. To co je łączy to fragment wiersza Z takich nitek. Artyści sami mogli wybrać technikę malarską. Ewa Powroźnik swój obraz Zachwyt i ból wykonała za pomocą sepii. Zdradza dlaczego akurat taki wybór: Wydaje mi się, że sepia jest bardzo poetycka. Oddaje to co Halina Poświatowska tworzyła. 

Młodziutka artystka Anastazja Janus cieszy się, że mogła swoją twórczość wpisać w projekt Haśka. Poświatowska in Art, w ramach którego zorganizowano tę wystawę: Ten fragment wiersza to kruchość ludzkiego losu, człowieczenstwo. Właśnie o tym maluje i cieszę się, że mogłam wśród swoich prac znaleźć takie, które oddzwierciedlają to o czym pisze Poświatowska. 

Tomasz Sętowski zauważył że jego swobodna interpretacja malarska zupełnie inaczej wyglądała w pracowni, a zupełnie inaczej teraz pośród innych prac. Wydaje mi się, że jest to niezła wystawa. 

Prace zainspirowane utworem Haliny Poświatowskiej można oglądać w Ośrodku Kultury Gaude Mater do 27 maja.

SAM_0058 SAM_0059 SAM_0061 SAM_0063 SAM_0069 SAM_0071 SAM_0075 SAM_0078 SAM_0081 SAM_0088 SAM_0089 SAM_0093 SAM_0097 SAM_0100