Za oknem – wystawa w MGS

DSCF5441

Dziś wieczorem, 16 stycznia, w Galerii Antresola Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy prac malarskich, rysunków i grafik Antoniny Janus. Wystawę zatytułowaną „Za oknem – malarstwo, rysunek, grafika” zwiedzać można od jutra, soboty 17 stycznia, do 15 lutego 2015 r. To pierwsza indywidualna wystawa Antoniny Janus.

Autorka skupiła się na utrwalaniu ludzkich sylwetek, które bardzo mocno osadziła w otaczającym środowisku, wśród natury czy sprzętów domowych. – Moja twórczość głównie opowiada o człowieku i jest tu miejsce zarówno na aspekt dramatu po prostu ludzkiego losu związanego z niepewnością, z bezradnością wobec rzeczy ostatecznych, ale również jest tu miejsce na nadzieję – powiedziała malarka. Prace odwołują się do archetypowej symboliki europejskiego kręgu kulturowego, jak podział na światłość i ciemność. Kurator wystawy, Joanna Matyja, zwraca uwagę, że wartość tych prac wynika z prezentacji w nich własnej osoby: – Formalnie są to bardzo dojrzałe prace, warte obejrzenia. Motywem wiodącym w twórczości Antoniny jest autoportret. Bardzo młoda twórczyni znalazła się w doskonałym towarzystwie, bo przecież wymieniać można mnóstwo z historii sztuki świetnych autoportretów, ale należy podkreślić, że to jest autoportret, którego nie należy w żaden sposób traktować jako przejawu stawiania siebie w centrum uwagi.

Antonina Janus urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych, w tym w pokonkursowych pokazach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.. Właśnie odbywa się pierwsza indywidualna prezentacja prac artystki. – To jest dla mnie bardzo ważna wystawa, w bardzo dobrym momencie. Częstochowa to miasto, w którym się urodziłam, z którym jestem bardzo związana. To najlepsze miejsce na debiut – mówi Antonina Janus.

K. R.