Zaczytana Ławka dla małych i dużych

Już za kilka dni na Bulwarach Jurajskich stanie nietypowa Zaczytana Ławka. Jest ona efektem projektu częstochowskiego artysty Tomasza Sętowskiego, która ma zachęcać mieszkańców do sięgnięcia po książki.

Ławka będzie umożliwiała pobranie audiobooków z klasyką światowej literatury. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpi 31 sierpnia, a wydarzeniu towarzyszyć będzie wspólne czytanie książek wraz ze znanymi aktorami. Mówi Katarzyna Nawrocka z fundacji Zaczytani.org:

– Spotykamy się o 10.30 w pobliżu placu zabaw niedaleko Galerii Jurajskiej. Stanie tam nasza zaczytana ławka malowana ręcznie. Ma ona kształt książki, więc już samą swoją formą promuje czytelnictwo. Na tej ławce o godzinie 10.30 zasiądą nasi ambasadorzy, tacy jak Adrianna Kalska i Mikołaj Roznerski, aby razem z nami poczytać dzieciom bajki. Przeniosą dzieci w świat wyobraźni dzięki książkom o przygodach Słonia Elmera.

Odsłonięcie Zaczytanej Ławki zainauguruje Wielką Zbiórkę Książek, która od 1 września ruszy w Częstochowie. Będzie ona prowadzona przez cały wrzesień:

– Bardzo prosimy, aby każdy, kto ma na półce książki, które już zostały przeczytane — przekazał je nam. My dajemy im drugie życie. Jedynym kryterium, jakie obowiązuje to stan techniczny książki. Bardzo nam zależy na tym, że były one w dobrym stanie, ze względu na przepisy panujące w szpitalach. Nie mogą tam trafiać książki, które są poplamione, brudne, leżały kilka lat w piwnicy.

Dzięki zbiórce książek zostaną utworzone biblioteki w miejskich szpitalach, które mają być prezentem dla małych i dorosłych pacjentów, umilające ich pobyt w tych placówkach:

– Będziemy otwierać 10 bibliotek dzięki prowadzonej zbiórce. Pierwsza biblioteka powstanie już 4 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Książki można oddawać w Galerii Jurajskiej. Przy punkcie informacyjnym stanie specjalna półka oraz kosze przeznaczone na Wielką Zbiórkę Książek.

AK

źródło foto: zaczytani.org