Zagłoba Swatem czyli Rok Sienkiewiczowski w AJD

 

DSCF9364xx

Kiedy Sejm Rzeczpospolitej ogłosił rok 2016 Rokiem Sienkiewiczowskim, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie postanowiła w szczególny sposób uczcić pamięć pisarza. Obchody zainaugurowano 26 kwietnia wyjątkowym spektaklem.

Podobno nie lubił hołdów, stawiania wielkich pomników i zamieszania wokół jego osoby. I choć Henryk Sienkiewicz jest laureatem wielu odznaczeń i wyróżnień, w tym Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, stronił od wielkich i głośnych obchodów. Tym większe znaczenie ma pokazanie pisarza w 170. rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci od tej mniej znanej strony.

Na taki pomysł wpadły założycielki Młodzieżowego Teatru Kennedy’czycy działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bytomiu. Anna Meiser i Anna Mrozek wzięły na warsztat jeden z najmniej znanych utworów Henryka Sienkiewicza – jednoaktówkę pod tytułem „Zagłoba swatem”:

– W pierwszym momencie byłam przerażona jak oni to zagrają, natomiast dziś patrząc na efekt finalny, przedstawienie w wykonaniu gimnazjalistów, trzecioklasistów jest mistrzostwem świata. Pracowaliśmy wszyscy razem, a najbardziej młodzież, bo jednak to oni muszą się nauczyć tekstu, muszą się odnaleźć na scenie. Ale też gdyby nie zaangażowanie zespołu nauczyciele z gimnazjum nr 14 w Bytomiu, nie doszłoby do tak ciekawej inicjatywy.

I choć obaw co do efektów pracy było wiele, interpretacja, zaangażowanie i praca młodych aktorów zaskoczyła organizatorki:

– Efekt finalny daje największą radość, kiedy widać było jak oni są zadowoleni, my jednocześnie też. Brawa i owacje, które na stojąco otrzymali, nawet nas zwaliły z nóg. A przygotowania są takim momentem integracji. Kiedy coś komuś nie wyjdzie, można się wspólnie nad tym pochylić. Patrzeć jak gimnazjaliści sobie z tym radzą, jest niesamowite. Tyle się złego mówi o gimnazjalistach, a to jest nieprawda. Teatr Kennedy’czycy przeczy wszystkim tym teoriom.

Inicjatywa związana z Rokiem Sienkiewiczowskim to pierwsza, ale nie ostatnia inicjatywa młodych ludzi z Bytomia. Przed Teatrem Kennedy’czycy kolejne wyzwania. Anna Meiser wraz z Anną Mazur wspominają początki przedsięwzięcia:

– Teatr Kennedy’czycy został założony dzięki temu przedstawieniu. Tak naprawdę gdyby chcieć przyjść do źródła, podejść do źródła, to źródłem będzie pani Barbara Szargot z Akademii im. Jana Długosza. To jest menedżer kultury, menedżer sztuki. Przy okazji tej bardzo kreatywnej pracy artystycznej powstał Teatr Kennedy’czycy.

Spektakl wystawiony w auli Akademii im. Jana Długosza jest więc nie tylko inauguracją uroczystości związanych z sienkiewiczowskimi rocznicami, ale także pierwszym sukcesem młodych i pełnych zapału uczniów.

SW, SZ

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content