Zbliżają się XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej

koronczarstwo

Już od piątku (4 września) w ramach XXIV Krajowej Wystawy Rolniczej realizowane będą Dni Europejskiej Kultury Rolniczej. Od godziny 12:00 na pl. Biegańskiego swoje stoiska zaczną otwierać twórcy ludowego rękodzieła. Ogółem pojawi się ok. 25 wystawców. Przyjadą oni zarówno z różnych regionów Polski, jak i z Ukrainy oraz Białorusi. Ich wyroby będzie można kupić aż do niedzieli do godziny 18:00.
W sobotę (5 września) o godz. 15:30 ruszy estrada folkloru. Zebraną przed budynkiem ratusza publiczność przywita i pożegna Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”. W tym dniu wystąpią również inne zespoły, wśród nich Čači Vorba grający muzykę cygańską, karpacką i bałkańską. Formacja ta wykorzystuje tradycyjne instrumenty: węgierską bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Zespół ten ma w swoim dorobku liczne sukcesy podczas konkursów i festiwali organizowanych również poza granicami naszego państwa.
W niedzielę warto natomiast zwrócić uwagę na grupę Sutari, grającą pieśni polskie i litewskie. Zespół ten inspiruje się sutartines – litewskim śpiewem opartym na szczególnej polifonii, wykorzystując instrumenty tradycyjne, takie jak: basetla, bęben obręczowy czy skrzypce. Formacja jednak korzysta również z przedmiotów codziennego użytku, m. in. z tarki, miksera kuchennego i deski do krojenia.
XVI edycję Dni Europejskiej Kultury Ludowej przygotowują Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Regionalny Ośrodek Kultury.
Poniżej program prezentacji scenicznych:

5 września 2015 r.
15.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
16.00 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”
16.30 – Zespół Regionalny „Wisła”
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.30 – Zespół Regionalny „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
18.00 – Zespół Čači Vorba

6 września 2015 r.
15.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
15.30 – Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej
16.00 – Zespół Sutari
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.40 – Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”
18.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
źródło: www.gaudemater.pl