52. rocznica koronacji figury Matki Bożej w Leśniowie

W niedzielę 18 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej została odprawiona szczególna Msza św. 13 sierpnia, minęły 52 lata, od kiedy miała miejsce uroczystość koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej, dokonanej przez Prymasa Polski – kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę, bp. Stefana Barełę oraz generała Zakonu Paulinów – o. Jerzego Tomzińskiego.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii głosił, że natarczywe ideologie dotyczące płciowości są zagrożeniem dla wspólnot rodzinnych, których patronem jest Matka Boska Leśniowska:

– Drodzy Bracia i Siostry. Na co dzień jesteśmy świadkami śmiercionośnej ideologi, z którą nie tylko nie wolno nam się oswoić, ale odważnie trzeba się jej przeciwstawić, bo zagraża nie tylko chrześcijańskiej wizji człowieka, ale również wspólnocie rodzinnej i cywilizacji ludzkiej.

W dalszej części kazania metropolita częstochowski podkreślał, że fundamentalnym zadaniem jest przyjęcie wraz z wiarą prawdy o nieskończonej godności człowieka.

– Jesteśmy z miłości Boga na tym świecie, a nie przez ślepy los natury czy ewolucji. Bóg nas ukochał i dlatego jesteśmy. Przeznacza nas do życia wiecznego, od Boga wyszliśmy i do Boga idziemy. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, jak dzisiaj się często słyszy. To nie jest nawet tylko prawo religijne, ale podstawowe prawo człowieka – dodał arcybiskup.

Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronka Rodzin. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez o. Paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset.

BNO
Dźwięki: Radio Jasna Góra
Fot. o. Andrzej Grad