Abp senior S. Nowak w Mzykach: Kochajcie kapłanów!

Kiedy przybył do parafii w Ars, zastał zdemoralizowaną wspólnotę. Po kilku latach wytrwałej modlitwy, postu, umartwień i głoszenia Ewangelii do kościoła w tej wiosce przybywały tłumy z całej Francji, aby wyspowiadać się u słynnego proboszcza, który został męczennikiem konfesjonału, spowiadając nawet 18 godzin na dobę. Nie miał lotnego umysłu, ale wielką wiarę i gorące serce. 4 sierpnia obchodziliśmy wspomnienie św. Jana Marii Vianneya. W sanktuarium w Mzykach był to dzień uroczystości odpustowej.

Kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie, ks. Tomasz Nowak, wyjaśnia, dlaczego warto odwiedzić Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach:

– Warto odwiedzić to miejsce, żeby poczuć panujący tu klimat. Urządzając sanktuarium i jego otoczenie, wzorowaliśmy się na domu, gdzie św. Jan Maria Vianney mieszkał i na kościele, w którym posługiwał. Przybywający do Mzyków pielgrzymi oceniają nasze starania bardzo wysoko. Ci, którzy byli w Ars, twierdzą, że tu czuć jego cząstkę. Najważniejsze jest jednak to, aby spotkać się z żywym Bogiem w sakramencie Eucharystii i przypatrzeć się osobie kapłana, który bardzo mocno wierzył w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i w jej skuteczność.

W sobotę 4 sierpnia sumie odpustowej w sanktuarium przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, który wygłosił również słowo pouczenia pasterskiego. Apelował m.in. o modlitwę w intencji powołań. Nie zabrakło również wątków bardzo osobistych z uwagi na rocznicę chrztu św., przypadającą właśnie 4 sierpnia.

KAZANIE ABP. SENIORA STANISŁAWA NOWAKA

Mszę św. koncelebrowali: ks. prof. Marian Duda, ks. Tomasz Nowak i o. Sławomir Stawicki OMI ze Wspólnoty Dobrego Pasterza. Po Komunii św. odbyła się procesja eucharystyczna, zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Następnie wierni ucałowali relikwie św. Jana Marii Vianneya.

Sanktuarium w Mzykach erygował w 2009 r. ówczesny metropolita częstochowski, obecnie abp senior Stanisław Nowak. Charyzmatem tego miejsca jest modlitwa w intencji kapłanów, osób życia konsekrowanego i powołań kapłańskich oraz zakonnych.

MO