Dom Góry Karmel w Janowie pięknieje w oczach

Trwają prace remontowe jednego z domów dla niepełnosprawnych Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” w Janowie. Remont, choć na raty, powoli zbliża się do końca.

Dom w Janowie zamieszkuje 7 osób niepełnosprawnych oraz socjusz – Aleksandra Malinowska, która mówi o podopiecznych:

Są to osoby w różnym stopniu upośledzenia, w tym jedna na wózku z porażeniem mózgowym. Ci ludzie tworzą wspólnotę i darzą się wzajemną pomocą, jeden drugiemu pomaga. Tak żyjemy.

Dom funkcjonuje od 2001 roku. Jego historię przybliża prezes „Betel”, Andrzej Kalinowski:

Ten dom najpierw przejęliśmy w bezpłatne użytkowanie od gminy. Później wykupiliśmy go. Znajduje się on w centrum Janowa, ale jednocześnie przy lesie i amfiteatrze z tyłu kościoła. Dawniej zresztą był to plac kościelny. Wspólnota dość dobrze funkcjonuje. Zawsze kiedy tam jadę to czuję się dobrze i czuję dobrą atmosferę. Myślę, że to zasługa opiekuna, jak również lokalnej społeczności.

W domu zostało wyremontowanych już sporo elementów, m. in. dach, łazienki czy piec centralnego ogrzewania. Obecnie trwa zakładanie kamienia na elewację budynku.

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzeba się jakoś wpisać w krajobraz, dlatego też kamień elewacyjny. Niestety jest to robione „na raty”. Nie da się tego za jednym razem zrobić, bo są to dość duże koszty. Wiadomo, że środki, którymi dom dysponuje nie są ogromne – dodaje Andrzej Kalinowski.

Mimo „pracy na raty” osoby niepełnosprawne zamieszkujące dom są dumne z postępów remontu, co podkreśla Aleksandra Malinowska:

Oni są bardzo zadowoleni, bo coś się dzieje. Dla nich jest to pewnego rodzaju nowość. Cieszą się z tego, że mogą być zaangażowani – sami chętnie podają kamienie do elewacji. Ponadto ich obserwacja postępujących prac zawsze jest wyrażana pozytywnymi komentarzami.

Do końca prac pozostały jeszcze do wykończenia dwie ściany budynku, a także elewacja garażu i ogrodzenie. Jeśli ktoś chciałby wspomóc prace finansowo bądź fizycznie, może zgłosić się do biura „Betel” w Częstochowie przy ul. Pułaskiego. Odsyłamy także na stronę internetową www.betel-charity.org

KF

fot. Andrzej Kalinowski