Dożynki w gminie Poczesna

Dożynki gminne to piękna, długowieczna tradycja a obszary wiejskie to nasza duma narodowa. To jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. W tym roku dożynki w gminie Poczesna odbyły się w Hucie Starej A, w dniu 7 września 2019 roku.

Miejscowość przywitała dożynkowych gości pięknie przystrojonymi, wszechobecnymi słomianymi postaciami oraz bogatym w atrakcje programem obchodów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kaplicy w Hucie Starej A. Celebrował ją ks. Jarosław Sroka, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Zostały złożone dary ołtarza, a wierni dziękowali za tegoroczne plony. Następnie uczestnicy uroczystości tradycyjnym, barwnym korowodem wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli, przeszli na plac dożynkowy przy OSP w Hucie Starej A. Reprezentacje 10 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy pokazały efekty swojej kilkutygodniowej pracy – przepiękne wieńce dożynkowe. Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez konferansjerów, głos zabrał wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma.

– Dożynki mają nam wszystkim przypominać, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Życzę Wam, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Będziemy dzisiaj obserwatorami i czynnymi uczestnikami dożynek, na których chcemy przedstawić gminę Poczesna – jej kulturę, obyczaje i osiągnięcia. Chcemy pokazać dorobek poszczególnych sołectw, kół gospodyń wiejskich. Wynagrodzić, wyróżnić i podziękować uczestnikom konkursu “Ekologiczna Zagroda 2019”, podziękować ludziom dobrej woli i wielkiego serca – mówił.

Wójt złożył również podziękowanie wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i przebiegu tegorocznych dożynek.

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji i wspaniałych nagród. Jestem pewny, że każdy znajdzie tu doskonałą rozrywkę, a nasi goście poznają i ocenią walory naszej gminy i jej mieszkańców – dodał i zaprosił do zwiedzania stoisk, degustacji potraw i zabawy. Po przemówieniu już tradycyjnie tegoroczni starostowie dożynek: Stanisława Groń i Kazimierz Cierpiał wręczyli wójtowi symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów.

Swoje myśli do rolników i zgromadzonych skierowali również goście: wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, senator Ryszard Majer, list od wicepremiera Jarosława Gowina odczytał radny Rady Miasta Częstochowy Paweł Ruksza, list od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej odczytał Janusz Koniecki, list od poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Lidii Burzyńskiej został odczytany przez radnego Rady Powiatu Częstochowskiego Macieja Janowskiego.

źródło: GCKIiR w Poczesnej