Dzień Dziecka w Rędzinach

W kamieniołomie Lipówka pod Częstochową mali miłośnicy przyrody i aktywnego spędzania czasu poczują się jak u siebie. 3 czerwca, podczas „Dnia BioRóżnorodności”, czekają na nich m.in. warsztaty przyrodnicze, pokaz eksponatów ze świata natury, zabawa w rowerowym FunParku i zwiedzanie cementowni Rudniki. Atrakcje będą dostępne w godz. 11:00-16:00 (wejście na teren kamieniołomu: ul. Dworcowa w Rudnikach, naprzeciwko budynku dworca PKP). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorami są: Cementownia Rudniki należąca do CEMEX Polska, gmina Rędziny, stowarzyszenie „Przytulia” oraz Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie.

Organizatorzy „Dnia BioRóżnorodności” zaplanowali dla najmłodszych i ich rodzin wiele aktywności. Mali przyrodnicy wezmą udział w specjalnych warsztatach, będą też mogli podziwiać eksponaty biologiczne i geologiczne oraz skamieniałości sprzed tysięcy lat. Naukowcy zaprezentują im także ciekawe doświadczenia chemiczne.

Każdy uczestnik pikniku będzie mógł się przeszkolić w zakresie pierwszej pomocy, ćwicząc na profesjonalnych symulatorach. Przez cały czas trwania wydarzenia w rowerowym FunParku będzie dyżurował instruktor. Pod jego okiem wszyscy chętni poznają tajniki jazdy na torze rowerowym PumpTrack. Nie zabraknie również konkursów plastycznych.

Na zakończenie uczestnicy zwiedzą Cementownię Rudniki. To niecodzienna okazja do tego, by zobaczyć „od kuchni”, jak powstaje cement, jeden z najczęściej używanych na świecie materiałów budowlanych.

– Nasze wydarzenie ma z jednej strony popularyzować naukę, z drugiej, zachęcić do aktywnego wypoczynku na terenie kamieniołomu Lipówka – mówi dr Anna Śliwińska-Wyrzychowska z Ruchu Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych „Przytulia”. – To nieczynne wyrobisko ma bardzo dużą wartość dla przyrody i krajobrazu. Dlatego cieszymy się, że tak piękne miejsce może być wykorzystywane w celach edukacyjnych i rekreacyjnych. Zachęcam do udziału w pikniku każdego, kto jeszcze nie zna Lipówki. Jestem pewna, że nie muszę przekonywać osób, które już tu były, bo wiem, że chętnie do tego miejsca wracają – dodaje.

W organizację pikniku zaangażowały się liczne organizacje i instytucje. Warsztaty w trakcie pikniku poprowadzą pracownicy instytucji naukowo-badawczych, przede wszystkim Akademia im. Jana Długosza w i Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Udział w wydarzeniu wezmą także działacze Ligi Ochrony Przyrody, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Muzeum Częstochowskiego.

To już druga edycja pikniku. Zeszłoroczna impreza zyskała uznanie niezależnych gremiów: została wyróżniona w konkursie Jurajski Produkt Roku organizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową w Częstochowie oraz w Plebiscycie EkoInspiracje 2016 ogłaszanym przez portal EkoRynek.

Kamieniołom Lipówka – „Kopalnia przywrócona naturze”
Do 1989 roku wyrobisko Lipówka w Rudnikach było głównym źródłem wapienia dla Cementowni Rudniki. Obszar ten charakteryzuje się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody. W 2013 roku na terenie dawnego wyrobiska powstała przyrodnicza ścieżka edukacyjna – „Kopalnia przywrócona naturze”.

Ścieżka, dofinansowana przez CEMEX i Fundację CEMEX „Budujemy przyszłość”, jest efektem współpracy firmy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków i Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat przyrody, budowanie społecznej akceptacji dla ochrony lokalnych wartości przyrodniczych, zwiększenie możliwości edukacji przyrodniczej oraz rozwoju poznawczego dzieci i młodzieży oraz wzrost walorów rekreacyjnych i potencjału turystycznego regionu.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content