Eko warsztaty Laudato si w Świętej Puszczy

Fot. Radio Fiat

Trwa „Czas dla Stworzenia” ogłoszony przez Papieża Franciszka w dniach od 1 września do 4 października. To dni, w których w sposób szczególny powinniśmy obdarzyć troską naszą Matkę Ziemię. Ambasada Mobilna Caritas Laudato si ruszyła w Polskę, by odwiedzić 12 diecezji i poprowadzić warsztaty ekologiczne.

Jedno ze spotkań miało miejsce we wtorek 29 września w Świętej Puszczy Caritas pod Olsztynem. Animatorem krajowym projektu jest br. Cordian Szwarc – franciszkanin i inicjator wielu ekologicznych projektów oraz miłośnik natury.

– W ramach naszego projektu zostają ogłoszone konkursy, a cztery najciekawsze projekty zostaną sfinansowane. Jesteśmy nastawieni na to, że poprzez działanie ludzi w naszych wspólnotach rozpoczną się działania i zaczniemy żyć bardziej świadomie – mówił br. Cordian Szwarc.

Spotkania mają za zadanie przygotować uczestników do napisania eko-projektu w ramach konkursu grantowego, w którym przewidziano nagrodę w wysokości 12500 zł na lokalne działania na rzecz ekologii. Warsztaty są dedykowane lokalnym zespołom, które chciałyby przystąpić do konkursu Caritas Laudato si, szukając jednocześnie przestrzeni do spotkania i dzielenia się inspiracjami.

– Toczą się tu wykłady na temat Encyklik Laudato si oraz zajęcia specjalistyczne, które prowadzi Kasper Jakubowski, działający ze swoją fundacją „Dzieci w Naturę”. Prowadzi on wykłady na temat bioróżnorodności w znaczeniu przyrody, znaczenia natury w naszym życiu. W warsztatach praktycznych zachęcamy zespoły parafialne Caritas do tworzenia własnych lokalnych inicjatyw ekologicznych – tłumaczyła Joanna Ziaja, animator diecezjalny Caritas Laudato si.

Uczestnikom zostaną zaprezentowane zasady konkursu i wskazówki w myśleniu projektowym. W każdym z miast działania są przygotowywane przez lokalnego animatora diecezjalnego projektu, do którego należy zgłosić chęć udziału. Efektem warsztatów będą projekty stanowiące odpowiedź na lokalne problemy ekologiczne. A tych jak wiadomo w ostatnim czasie, szczególnie w Częstochowie przybywa, w przeciwieństwie do liczby drzew.

BNO