Elektrownia kontenerowa w szpitalu tymczasowym w Katowicach

Fot. BP 13ŚBOT

Tak zwany KEP 900, czyli Kontenerowa Elektrownia Polowa składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych, dwa z nich o mocy 400 i 250 kilowat są właśnie podłączane do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Będą one służyć jako zasilanie awaryjne między innymi sprzętu podtrzymującego życie pacjentów, którzy trafią do budowanego właśnie szpitala.

– Naszym zadaniem jest między innymi działanie w sytuacjach kryzysowych i do tego także jest przeznaczona nasza Kontenerowa Elektrownia Polowa. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu ćwiczyliśmy użycie jej przy kataklizmach i w sytuacji gdy zabraknie prądu w jakiejś miejscowości, wtedy nie podejrzewaliśmy jeszcze, że może być on użyty w takiej sytuacji, gdzie niejako „czuwać” będzie nad bezpieczeństwem pacjentów podłączonych do respiratorów – podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.

Nasi żołnierze wraz z żołnierzami z Jednostki Specjalnej AGAT oraz 6 batalionu powietrznodesantowego działają przy budowie tymczasowego szpitala praktycznie bez przerwy zarówno w dzień jak i w nocy. Ich zadania są bardzo szerokie – zajmują się zarówno wyładunkiem sprzętu, jak i jego składaniem i ustawianiem w boksach przygotowywanych dla chorych.

Prace związane z adaptacją Międzynarodowego Centrum Kongresowego na tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa ruszyły 2 listopada, a uruchomienie szpitala przewidziano na 25 listopada. Łącznie będzie tu 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych, a pozostałe z podpięciem do instalacji tlenowej. Wszystkie zostaną przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem. Poza boksami dla chorych w MCK powstaną m.in. pracownia tomografii komputerowej, pracownia USG i pracowania endoskopowa.

Źródło: BP 13ŚBOT

Skip to content