Festiwal Zalewajki

Wspólne gotowanie popularnej zalewajki, konkurs na najlepszą tego typu zupę oraz wybór piosenki o tej potrawie. W Ciągowicach w Gminie Łazy już 11 sierpnia (sobota) miłośnicy kulinariów i lokalnej tradycji wybiorą najlepszą zalewajkę – danie kojarzące się m.in. z Zagłębiem.
Zalewajka pochodzi prawdopodobnie z robotniczej Łodzi. To takie połączenie kartoflanki i żuru, a nazwa zdradza sposób jej powstania – zalewanie ziemniaków żurem – zdradza Elżbieta Petryka, radna Rady Miejskiej w Łazach, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Ciągowicach.
Kiedyś to była prosta zupa dla ludzi biednych. Na początku składała się z zagotowanych ziemniaków, do tego liść laurowy, sól, pieprz, czosnek i cebula. W święta dodawano wytopione skwarki. Z czasem zupa weszła do menu w całym kraju i pojawiła się w różnych formach. Każdy region ma swoją zalewajkę np. z grzybami lub śmietaną. W Łazach w zalewajce powinna znaleźć się zasmażana cebula, boczek, wszystko powstaje na wywarze mięsnym i do tego śmietana do zabielenia zupy. To szybka i prosta zupa – podkreśla Elżbieta Petryka.
W Ciągowicach, podczas Festiwalu Zalewajki, jury będzie oceniać zalewajki nie wiedząc, które kucharki przygotowały konkretną wersję dania. Zaplanowano również konkurs piosenki o zalewajce, przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich. Największą atrakcją z pewnością będzie wspólne gotowanie zalewajki w kuchni polowej na terenie OSP Ciągowice. Wezmą w nim udział radni z Gminy Łazy i wszyscy chętni do pomocy. Chodzi o wspólną zabawę i integrację. Będzie wiele rodzajów zalewajek do spróbowania, z pewnością nikt z Ciągowic nie wyjedzie głodny – dodaje Elżbieta Petryka, radna Rady Miejskiej w Łazach, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Ciągowicach. Impreza odbędzie się w Ciągowicach na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej 11 sierpnia, początek o 16.00.
Pierwszy Festiwal Zalewajki w Gminie Łazy ma stać się ucztą kulinarną, która przypomni tradycyjny smak tej potrawy. Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła w Ciągowicach”, współorganizatorami są Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, OSP w Ciągowicach i tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich.