Dzisiejszego popołudnia w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie odbyły się uroczystości związane z finałem konkursu organizowanego przez poseł Lidię Burzyńską.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach: „Wywiad z moim dziadkiem” – klasy III-V, „Moja rodzinna droga do niepodległości” klasy VI-VIII i III Gimnazjum oraz „Skrywane historie rodzinne i lokalne związane z odzyskaniem przed 100 laty Niepodległości” dla klas I-III Liceum i I-IV Technikum. Mówi organizator konkursu, poseł, Lidia Burzyńska:

Dzisiejszy dzień jest dniem podsumowującym pracę dzieci i młodzieży szkół z powiatu: częstochowskiego, myszkowskiego, lublinieckiego i kłobuckiego, czyli naszej małej regionalnej ojczyzny. Trzeba przyznać, że dał nam Pan Bóg żyć w wyjątkowym roku, w stuleciu odzyskania niepodległości. Mój pomysł powstał właściwie już od początku 2018 roku. Należy zachęcić młodzież do sięgnięcia po przeszłość swoich rodzin, stąd konkurs w trzech kategoriach. Bardzo się cieszę, ponieważ 104 osoby odpowiedziały na moją prośbę, aby wzięły udział w tym wyjątkowym roku w konkursie historycznym. Moją największą radością jest fakt, że realizując tę formę pracy do konkursu, młodzież musiała sięgnąć nie tylko do źródeł internetowych i książkowych. Przede wszystkim dzieci musiały nawiązać żywy kontakt ze swoim dziadkiem – tym, który żyje i tym, który żyje we wspomnieniach rodziny.

Konkurs honorowym patronatem objęła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która ufundowała dla laureata szkół ponadgimnazjalnych i opiekuna wyjazd studyjny do Brukseli, a dla pozostałych laureatów wyjazd do polskiego Sejmu.

Przygotowaniem uczniów do finałowej gali zajęła się nauczycielka historii mstowskiej Szkoły Podstawowej, Wioletta Derda:

Jestem reżyserem i autorem tego widowiska patriotycznego, jak również i nauczycielem, który przygotowywał uczniów do konkursu. Jest to widowisko patriotyczne, które w głównej mierze przedstawia historię tej małej ojczyzny, jaką jest Mstów. 825-lecie powstania Mstowa i nadanie praw, ziem Kanonikom Regularnym Laterańskim to była główna inicjatywa, od której zaczęło się pisanie scenariusza. Wspólnie z koleżanką Tatianą Całus starałyśmy się uchwycić tutaj historię małej ojczyzny, ale również tej dużej – Polski, na tle 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W oprawę artystyczną uroczystego finału zaangażowani byli uczniowie właściwie ze wszystkich klas szkoły. Rozmawiamy z uczniem klasy III gimnazjum, Dawidem Lampą:

Strój, który mam na sobie ma symbolizować strój szlachcica. Bardzo dużo osób jest zaangażowanych w to przedsięwzięcie, od kilku dni mamy próby. Staramy się, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik i mamy nadzieję, że wszystko się uda. Ja dzisiaj wspólnie z kolegą będę prowadził całe przedstawienie.

Nazwiska nagrodzonych uczestników konkursu dostępne są na stronie organizatora.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content