Gala finałowa IV Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”

1 marca w gliwickim kinie „Amok” miało miejsce wydarzenie uświetniające obchodzone tego dnia święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Konkurs Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” został rozstrzygnięty!

Już po raz dziewiąty 1 marca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony z inicjatywy Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Poprzez konkurs kierowany do młodzieży Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaprasza do wspólnego uczczenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych mieszkańców województwa śląskiego:

Od kilku lat organizuję ten konkurs i chcę powiedzieć, że młodzież jest naprawdę zainteresowana historią i docieraniem do prawdy historycznej. Do tej pory do sekretariatu konkursu zgłoszono 878 prac z całego województwa śląskiego. Ta liczba jest silnym świadectwem tego, że młodzież jest zdeterminowana, żeby do tej prawdy historycznej docierać. Prace, które zostały zgłoszone do konkursu są wyjątkowe – urzekają wrażliwością i dojrzałością. Młodzi ludzie mierzą się z historią Żołnierzy Wyklętych – tych, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni, tylko stanęli do nierównej walki z sowieckim okupantem. Poczytuję sobie za obowiązek budowanie takiej pamięci historycznej, dlatego jako polityk podejmuję się również tego zadania i tego działania.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Adam Kurus, Zbigniew Poloczek, Marek Fiszer i Rafał Piotrowski. Uczestnicy zostali nagrodzeni w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponad gimnazjalnych. Nagrody wręczała m.in. obecna podczas gali Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty:

Powinniśmy absolutnie wśród młodego pokolenia tę wiedzę o Żołnierzach Wyklętych pielęgnować i troszczyć się, aby pamięć o tych ludziach nie zginęła. Wydaje mi się, że wiedza na temat historii Polski, nawet tej trudnej i dramatycznej, to jest nasze historyczne DNA. Zatem cieszę się, że już dziewięć razy mogliśmy oddać hołd tym bohaterom. Konkurs organizowany przez panią poseł Jadwigę Wiśniewską cieszy się ogromną popularnością ze względu na tematykę, jak i formę. Młodzi ludzie mogą tu wyrazić swoje emocje na wskroś nowoczesny, przy pomocy techniki multimedialnej, a to dla młodego pokolenia jest chlebem powszednim.

Podczas gali swoje przemówienie do zgromadzonych skierował dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach – partnera naukowego konkursu.

Uroczystą galę uświetnił koncert Michała Gasza wraz z muzykami zespołów „De Press” i „Armia”. Partnerem strategicznym gliwickiego koncertu była Specjalna Strefa Ekonomiczna w Katowicach.

Bardzo się cieszę, że jako Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oprócz tego, co robimy na co dzień, czyli pozyskujemy inwestorów i tworzymy miejsca pracy, możemy brać udział w takim wydarzeniu. Chcemy przez to pokazać jak piękny jest region i tradycje z nim związane. Dzisiejsze święto wpisuje się w tę tradycję patriotyzmu, już nie tylko takie go narodowego, ale również gospodarczego – mówi prezes strefy, dr Janusz Michałek.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Barabasz Maja – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu – II miejsce
Kowalski Andrzej – I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu – III miejsce
Krzyczkowski Samuel – Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu – I miejsce
Martosz Wiktor – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu – wyróżnienie
Pożarlik Patryk – IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie – wyróżnienie
Sokołowska Martyna – Zespół Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie – wyróżnienie
Wypych Natalia – Technikum nr 12 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie – wyróżnienie

W kategorii szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych:
Boślak Karolina – Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie – wyróżnienie
Bujak Oliwia – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach – II miejsce
Fedyniak Maja – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu – wyróżnienie
Kukla Jakub – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie – III miejsce
Morawska Natalia – Szkoła Podstawowa im. kpt Leonida Teligi w Poraju – wyróżnienie
Paprotna Paulina – Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu Pierwszym – I miejsce

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content