Gidle w modlitwie za rolników

Tradycyjnie w trzecią niedzielę maja Archidiecezjalna Pielgrzymka Rolników do sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej zgromadziła wiernych w modlitwie o dobre urodzaje.

19 maja pielgrzymi zgromadzili się w kościele św. Marii Magdaleny, skąd uroczystą procesją udali się do sanktuarium. Tam w południe Eucharystii przewodniczył ks. Eugeniusz Sikorski, diecezjalny duszpasterz rolników archidiecezji częstochowskiej.

– Matka Boża Gidelska, której figurka została wyorana z ziemi, jest patronką wszystkich pracujących na roli, dlatego też los tych ludzi jest szczególnie Jej bliski. Stąd naszą modlitwę i zaufanie kierujemy do Niej – mówił ks. Sikorski.

Homilię wygłosił ks. Jarosław Sroka, kierownik Referatu Grup Zawodowych i Środowiskowych Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Jak mówił, życie ludzi byłoby proste, gdybyśmy robili to, co mówi Maryja, a to, co mamy robić, zawarte jest w Ewangelii.

– Człowiek kieruje się swoistą zasadą “chwiejstwa”. To cechuje współczesnego człowieka, dlatego że nie odnosi swojego życia do Boga, Ewangelii, Matki Najświętszej i nie wie, jak to życie zbudować.

Tegoroczna pielgrzymka rolników do Gidel była też okazją do porozmawiania o dobroci ludzi wobec siebie.

– Rozmawiając z różnymi ludźmi, zarówno młodszymi, jak i starszymi, wszyscy tęsknią za dobrem, pięknem, za tym, żeby żyć w zgodzie i wzajemnej miłości, poszanowaniu, bez kłótni i awantur. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, ale jak przychodzi co do czego, to nie chcemy tego zrobić. Dobro, które chcemy czynić, należy zacząć od przemiany siebie samego, własnego człowieczeństwa – zaznacza ks. Jarosław Sroka.

Maj jako miesiąc Maryjny jest także ważny dla gidelskich zakonników. Obecny podczas Mszy św. dominikanin o. Paweł Biszewski zdradza, że to dominikanie właśnie rozpowszechnili modlitwę różańcową.

– Matka Boża objawiła się św. Dominikowi, czyli założycielowi naszego zakonu i przekazała mu różaniec. Nasz zakon ma wielki wkład w rozszerzanie modlitwy różańcowej. Pierwsze bractwa różańcowe powstawały przy naszych klasztorach, podobnie jak franciszkanie rozpowszechnili szopkę na Boże Narodzenie – zdradza o. Biszewski.

Niedzielna Pielgrzymka Rolników do sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej została zainicjowana m.in. przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

BNO

 

Skip to content