Historia nigdy nie zapomina: obchody 80. rocznicy Bitwy pod Mokrą

Z racji przypadającej w tym roku 80. rocznicy II wojny światowej, w niedzielę, 1 września w Mokrej w gminie Miedźno przygotowano specjalne uroczystości upamiętniające jedną z najważniejszych walk tej wojny. Mowa o Bitwie pod Mokrą, będącej jednym z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

Z tej okazji, poza corocznymi obchodami, pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą miała miejsce przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam: służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru Żołnierza Polskiego, sztandaru wojskowego bronić, za sprawę mojej ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg – przewodził dowódca brygady, płk Tomasz Białas.

Jednym z gospodarzy uroczystości był wójt gminy Miedźno, Piotr Derejczyk, który zaznaczył, że pamięć o lokalnej historii jest czymś obligatoryjnym dla mieszkańców gminy.

– Pamięć o Bitwie pod Mokrą oraz pamięć o żołnierzach wołyńskiej brygady jest konstytutywną częścią naszej gminnej tożsamości. Ta świadomość silnie wpływa, chociażby na naszą młodzież. Nasza szkoła nosi imię Bohaterów Bitwy pod Mokrą. W Miedźnie z kolei znajduje się Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Jest to  nasze zobowiązanie do przechowania pamięci o tym, co się tutaj wydarzyło przed 80 laty oraz o tym, że wojna jest złem, które szkodzi wszystkim – mówił wójt.

Obchody 80. rocznicy napaści III rzeszy na naszą Ojczyznę są także upamiętnieniem momentu, w którym rozgorzała najstraszliwsza w dziejach wojna.

– Wojna, która objęła niemal cały glob, spowodowała, że świat już nigdy nie był i nigdy nie będzie taki jak przedtem. W tej perspektywie każdy epizod ówczesnych dramatów i zmagań współtworzył wielką historię. Wpływał na rozwój wydarzeń, zmieniał układ sił, wzmacniał lub osłabiał morale walczących stron. Dawał lub odbierał nadzieję. Dlatego w tę ważną rocznicę gromadzimy się wokół biało-czerwonej flagi, aby złożyć hołd, przede wszystkim polskim bohaterom września – wygłosił w imieniu prezydenta RP płk Artur Choma.

Nieobecnego Prezesa Rady Ministrów reprezentowała poseł Lidia Burzyńska, odczytując list Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, skierowany do wójta gminy Miedźno. Oto jego fragment:

– Dzisiaj oddajemy cześć bohaterom. Wy przechowaliście pamięć o nich. Polskie Państwo zadba o to, by ta pamięć przetrwała i budowała naszą narodową godność i dumę – jakże ważną dla nich, równie niezbędną dla nas, współczesnych. Trwają tak, jak drewniany kościółek, który wciąż tu stoi.

Na obchodach głos zabrał także wiceminister rolnictwa, Szymon Giżyński, który podczas przemówienia stwierdził, że napis widniejący na pomniku Bohaterów Bitwy pod Mokrą nie oddaje pełnej prawdy historycznej.

– Stajemy tu z najszczerszymi, najczystszymi uczuciami corocznie w tym miejscu, aby oddać niekłamany hołd prawdziwym polskim bohaterom. Stoi jednak na przeszkodzie jedna bardzo bolesna, bo skonfliktowana z prawdą historyczną okoliczność. Chodzi o napis na pobliskim pomniku, który głosi, że najeźdźcą był hitlerowski faszyzm. Nie możemy czynić patriotycznych powinności w konfuzji z ewidentną, historyczną nieprawdą. Żywię nadzieję, że za rok napis ten zostanie zmieniony, iż najeźdźcą byli Niemcy – powiedział wiceminister.

Podczas wystąpień nie zabrakło również płk. Wojska Polskiego Zbigniewa Zielińskiego – zasłużonego i wielokrotnie odznaczanego weterana, zapisanego w kartach polskiej historii jako jeden z najmłodszych żołnierzy września 1939 roku.

– Miałem wtedy 11 lat, gdy zlikwidowaliśmy niemiecki patrol z karabinem maszynowym. Po tym pułkownik, a później generał Julian Filipowicz uznał nas za najmłodszych żołnierzy września. Dzięki takim gospodarzom, którzy zapraszają na takie uroczystości parlamentarzystów oraz wojsko to jestem dumny – mówił ze łzami w oczach weteran.

Jak co roku, nie mogło zabraknąć artystycznej części obchodów w postaci inscenizacji bitwy, w której rekonstrukcji wzięło udział około 100 osób. Tegoroczne uroczystości otworzył natomiast „Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą”. Jego 10-kilometrowa trasa prowadziła przez tereny toczącej się w 1939 roku walki. Całość wydarzenia umilił koncert zespołu patriotyczno-historycznego „Forteca”.

BNO

Skip to content