IV Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych

Od 14 do 17 maja potrwa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych. Organizatorami są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W Festiwalu weźmie udział 63 uczniów z czterech szkół baletowych: z Łodzi, Bytomia, Warszawy i – po raz pierwszy – z Gdańska.
Festiwal ma zasięg ogólnopolski i przeznaczony jest dla uczniów klas od III do VIII ogólnokształcących szkół baletowych. Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru – w tym roku będzie to Stanisław Moniuszko. Intencją organizatorów jest także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów, a także umożliwienie nauczycielom prezentacji swoich dokonań w zakresie nauczania tańca i wymiany doświadczeń pedagogicznych. W konkursowe szranki staną uczniowie czterech ogólnokształcących szkół baletowych: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.
Konkurs przeprowadzany będzie w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Uczestnicy obowiązkowo zatańczą co najmniej dwa polskie tańce narodowe, a w kategorii stylizacja folkloru tanecznego są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych. W obydwu kategoriach zatańczą duety i zespoły, w stylizacji polskiego folkloru zaprezentują się także soliści. Każda ze szkół baletowych zobowiązana jest także do prezentacji co najmniej jednego układu choreograficznego do muzyki wybranego kompozytora. Co roku decyzję o jego wyborze podejmuje Jury, w poprzednich latach byli to: Wojciech Kilar, Karol Kurpiński i Henryk Wieniawski. W tym roku uczniowie zatańczą do utworów Stanisława Moniuszki.
W skład Jury wchodzą wybitni polscy pedagodzy, tancerze, choreografowie, przedstawiciele zawodowych zespołów pieśni i tańca cieszący się autorytetem zawodowym, zgłoszeni przez Organizatorów Festiwalu. Jury pod przewodnictwem wybitnej choreograf pani Hanny Chojnackiej, będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę poziom wykonania układów tanecznych, precyzję taneczną i umiejętności techniczne, a także artystyczną formę i estetykę ruchu, osobowość artystyczną i dojrzałość interpretacyjną. W przypadku duetów i układów zespołowych ważna będzie także umiejętność współpracy z partnerem i zespołem. Wszyscy otrzymają odpowiednią ilość punktów także za muzykalność i wrażliwość na środki wyrazu. Festiwal na stałe wpisał się już w ogólnopolski kalendarz wydarzeń konkursowych dla uczniów szkolnictwa artystycznego w Polsce. Odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Centrum Edukacji Artystycznej. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie. Na zakończenie Festiwalu – 17 maja o godz. 16:00 – laureaci wyłonieni w poszczególnych kategoriach konkursowych zaprezentują się w koncercie galowym (Sala Widowiskowa w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej – siedziba Zespołu „Śląsk”, wstęp wolny).

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content