Jadwiga Wiśniewska rozpoczęła akcję „Bądź bezpieczna”

Około 300 pań spotkało się w piątek, 15 marca w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach, aby zainaugurować akcję „Bądź bezpieczna”, której pomysłodawczynią i ambasadorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

– Chodzi po prostu o to, aby kobiety czuły się bezpiecznie – mówi europoseł. – Chcemy być bezpieczne na drodze, dlatego będziemy zwracać uwagę, jak ważna jest kamizelka odblaskowa w samochodzie, jak ważne jest zapinanie pasów – mimo tego, że żakiet się pogniecie, jak ważne jest to, aby skupić się na prowadzeniu samochodu, a nie na rozmowie przez telefon czy poprawianiu makijażu. Chcemy też pokazać, jak kobieta może się obronić za pomocą torebki, kiedy jest niespodziewanie atakowana. Są także przewidziane szkolenia z pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Będziemy podkreślać również, jak ważne są badania profilaktyczne. Wszystko w miłej atmosferze – tłumaczy Jadwiga Wiśniewska.

W spotkaniu w Żarkach uczestniczyło wiele pań należących do kół gospodyń wiejskich. Jadwiga Wiśniewska przypomina, że rząd zagospodarował dotacje na ich działalność i zachęca do skorzystania z tego wsparcia. – Każde koło może się o taką dotację ubiegać. Niestety, na 35 kół gospodyń wiejskich z powiatu myszkowskiego zaledwie 17 wystąpiło o te środki. Chcemy to zmienić, dlatego planujemy otworzenie punktu, do którego panie będą mogły przyjść, żeby złożyć wniosek o dotację, a my im w tym pomożemy – zapewnia Jadwiga Wiśniewska.

Współorganizatorem akcji „Bądź bezpieczna” jest starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk. Jak mówi, będzie to przedsięwzięcie cykliczne. – Będziemy się starać organizować takie spotkania dwa razy w ciągu roku, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Chcemy tę akcję prowadzić w kolejnych latach, aby kobiety mogły czuć się bezpiecznie.

Jak przyznaje wicedyrektor Arleta Tuora, zorganizowanie spotkania inaugurującego akcję „Bądź bezpieczna” jest wyróżnieniem dla Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. – Bardzo się cieszymy, że akcja ma swój początek właśnie w naszej placówce. Cel jest szczytny. Uważam, że dzisiaj szczególnie bezpieczeństwo kobiet jest istotną sprawą. Powinniśmy o to dbać i uświadamiać panie, że same mogą o to bezpieczeństwo zadbać.

W spotkaniu uczestniczyła także mł. asp. Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Powołując się na statystykę, stwierdza krótko: kobiety jeżdżą bezpieczniej. – Być może mają więcej wyobraźni. W powiecie częstochowskim sprawcami 70 proc. zdarzeń drogowych są mężczyźni.

Do Żarek przyjechała również pani Grażyna oraz Krystyna Zenderowska reprezentujące koło gospodyń wiejskich z Pustkowia Lgockiego i Huty Starej oraz zespół Złoty Kłos. – Spotykamy się na próbach w każdy poniedziałek i ćwiczymy pieśni na różne okazje i uroczystości. Wyjeżdżamy na wycieczki, a przede wszystkim podtrzymujemy tradycję – mówią zgodnie. Z lekkim smutkiem dodają, że młode kobiety nie chcą angażować się w działalność kół gospodyń. – Ciężko jest o młodych. Może ich to nie interesuje albo im się to nie podoba. Wolą chyba komputery – śmieje się pani Grażyna i dodaje, że aby należeć do koła, „trzeba mieć w sobie to coś i żyć tym na co dzień”.

Podczas spotkania inaugurującego akcję „Bądź bezpieczna” panie mogły dowiedzieć się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy, a zakładając alkogogle przekonały się, jak zmienia się sposób postrzegania rzeczywistości po wypiciu dwóch lampek wina. Nie zabrakło również pokazów jazdy w kontrolowanym poślizgu i ćwiczeń na symulatorach.

Współorganizatorem akcji „Bądź bezpieczna” jest również Roman Bańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Maciej Orman