Kardiologia znowu w Myszkowie

 

Po niespełna trzech latach Oddział Kardiologiczny powraca do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Jesienią 2016 roku miejsce ratujące osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi prowadzone przez Polsko-Amerykańską Klinikę Serca przestało funkcjonować.

Przez trzy lata funkcjonowania oddział przyjął ponad 2100 pacjentów z powiatów myszkowskiego oraz okolicznych gmin. Chodź urzędnicza batalia była długa i trudna, ostatecznie udało się wywalczyć funkcjonowanie tak potrzebnego dla pacjentów miejsca. W środę, 22 maja o godzinie 10:00 w murach szpitala odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Kardiologicznego.

– Dzisiaj mamy tu kardiologię zachowawczą oraz interwencyjne leczenie zawałów. Bardzo się z tego cieszę, bo najbliższe takie jednostki są w Dąbrowie Górniczej i Częstochowie. Mieszkańcy tego powiatu będą bardziej bezpieczni, bo nie będą musieli przez godzinę dojeżdżać do takiego miejsca. Aby spełnić stawiane wymagania, potrzeba wiele sprzętu i personelu (lekarzy), których na rynku zbyt dużo nie ma. Gratuluję kolegom z Myszkowa, że spełnili wszystkie wymagania, aby ten oddział otworzyć – nie kryje radości uczestniczący w spotkaniu Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Powodem zawieszenia działalności oddziału był brak podpisanego kontraktu z NFZ, który tłumaczył to obecnością podobnych w Częstochowie i Dąbrowie Górniczej. Te są oddalone od myszkowskiego szpitala o blisko 50 km. Czas, jaki zajmuje przebycie tego dystansu, w niejednym przypadku może być kluczowy w uratowaniu życia pacjenta.

– Tym razem kontrakt należy już do SP ZOZ w Myszkowie i będziemy robić wszystko, aby go nie stracić. Z różnych przyczyn nie udało nam się przeprowadzić tego, aby kardiologia nieustannie działała. Dzięki różnym zabiegom i prośbom z naszej strony czekamy na pieniądze dotyczące remontów tych oddziałów, a właściwie jego wyposażenia. Będziemy mogli cieszyć się milionową dotacją celową na trzy oddziały: chirurgię ogólną, ginekologię i położnictwo oraz kardiologię – mówi starosta powiatu Piotr Kołodziejczyk, który zabiegał o przywrócenie Oddziału Kardiologicznego w myszkowskim szpitalu.

Obecny na otwarciu dyrektor Szpitala Powiatowego w Myszkowie Dariusz Kaczmarek mówi, że uruchomienie Oddziału Kardiologicznego zajęło placówce 5 miesięcy.

– Należało przygotować infrastrukturę, jak również przekonać płatnika o potrzebie utworzenia tej komórki organizacyjnej, a potem nade wszystko musieliśmy starannie przejść przez całą procedurę administracyjną rejestracji oddziału i odbiory sanepidowskie. Następnie przechodziliśmy przez procedurę konkursową w śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ – opisuje dyrektor.

Podczas uroczystości obecna była także poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Europoseł podkreśla, że to ważna chwila w historii szpitala.

– To bardzo ważny moment dla szpitala, tak jak każdy moment w życiu jest ważny. To, że udało nam się otworzyć ten oddział, jest bardzo dużym sukcesem wspólnego działania. Tutaj wyrazy szczególnego podziękowania należą się dyrektorowi Piotrowi Nowakowi, szefowi śląskiego NFZ, a także Ministerstwu Zdrowia, które przychyliło się po prośby prezesa oraz naszej. Zależało nam na tym, aby był tu Oddział Kardiologii należący do szpitala Powiatowego w Myszkowie i udało się to zrobić. Oddział ten z powodzeniem może obsługiwać pacjentów zarówno z powiatu myszkowskiego, jak i zawierciańskiego. Była to naprawdę długa batalia, masa dokumentów do wypełnienia oraz wymagań do spełnienia, by można było to tego doprowadzić – wspomina poseł do parlamentu Europejskiego.

Nowy oddział zostanie uruchomiony 1 czerwca.

foto na górze: Jadwiga Wiśniewska / FB

BNO