Kościelankowy Dzień Kobiet ma już 18 lat

W piątek 5 stycznia remiza OSP Kościelec po brzegi wypełniła się przedstawicielkami płci pięknej. Była to kolejna, osiemnasta już, impreza zorganizowana przez zespół „Kościelanki” z okazji Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet na początku stycznia? Tak to nie pomyłka. Panie tworzące zespół „Kościelanki” lubią święto płci pięknej obchodzić hucznie. Nie jest to możliwe w okolicach 8 marca z powodu Wielkiego Postu, dlatego imprezę organizują w czasie karnawału. Termin tegorocznej okazał się wyjątkowo wczesny, ale inaczej się nie dało.
– Ze względu na krótki karnawał, który kończy się już 9 lutego – wyjaśnia pomysłodawczyni Dnia Kobiet w Kościelcu i założycielka „Kościelanek” Henryka Krzynowek. – Od samego początku występuje u nas zespół „System”, który robi to nieodpłatnie, dlatego musimy wszystko dobrze zgrać. A ponieważ wiele pań to praktykujące katoliczki, zależy nam, żeby zdążyć przed Wielkim Postem – dodaje, podkreślając, że ostatnia edycja w pełni się udała i jak zawsze odbyła się w świetnej, luźnej atmosferze.
W piątkowej zabawie uczestniczyło ok. 180 osób – głównie pań, choć nie tylko. Tradycyjnie „Kościelanki” zaprosiły na nią wójta Pawła Militowskiego i jego zastępcę Mariusza Spiechowicza (z małżonkami). Płeć męską reprezentowali też: wiceprzewodniczący rady gminy Cezary Strzeszyna, sołtys Kościelca Ryszard Kowalczyk oraz ks. proboszcz Władysław Walczak. Na zaproszenie organizatorek pojawiły się ponadto m.in. Jolanta Brzozowska–Ciura – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach, radna powiatowa Grażyna Knapik, a także Bożena Nabiałczyk i Jolanta Rumin, którym w ten sposób „Kościelanki” podziękowały za pomoc w działalności zespołu.
– Mamy już komplet na następny rok. Panie świetnie się bawiły więc od razu zapisały się na kolejną zabawę – mówi Henryka Krzynowek.
Pierwszy Dzień Kobiet w Kościelcu zorganizowano 18 lat temu w sali gimnastycznej miejscowej szkoły. Wzięło w nim udział ok. 80 osób. Od czwartej edycji, aż po dziś, zabawa jest już co roku organizowana w strażnicy OSP.

źródło: www.redziny.pl