Marsz dla Życia i Rodziny w Radomsku

„Kluczem do właściwego funkcjonowania rodziny, całych społeczeństw jest trzymanie się prawdy” – mówił w homilii ks. Robert Grohs, kierownik Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret”, który 26 maja przewodniczył Mszy św. w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku. Uroczysta Eucharystia poprzedziła Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Radomska.

Mszę św. w intencji rodzin koncelebrowali ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku i dziekan regionu radomszczańskiego i o. Edward Wróbel z klasztoru ojców franciszkanów w Radomsku. Oprawę liturgiczną przygotował krąg Domowego Kościoła działający przy radomszczańskiej kolegiacie.

W homilii ks. Robert Grohs nawiązał m. in. do treści Listu do rodzin św. Jana Pawła II. – Święty papież, obserwując dzisiejszy świat, przewidział, że kryzys dotknie także rodziny. Dlatego we wspomnianym dziele odwołał się do listu św. Pawła do Efezjan: „Zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze nazwę wszelkie rodzicielstwo” – mówił ks. Grohs.

– Kluczem do właściwego funkcjonowania rodziny, całych społeczeństw jest trzymanie się prawdy. Jeśli chcemy odnowy rodzin, właściwego patrzenia na rodzinę, trzeba, byśmy mieli znajomość prawdy o wolności i komunii osób. Tylko wolny człowiek, który stał się uczniem Chrystusa, może oddać siebie, gdyż poznał Prawdę, a Prawda go wyzwoli”–  podkreślił ks. Robert Grohs.

Po Mszy św., przy dźwiękach orkiestry dętej z Kamieńska, ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, podczas którego uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów z nauczania św. Jana Pawła II na temat wartości i ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Niesione transparenty przypominały o świętości ludzkiego życia i rodziny. Nad organizacją marszu czuwał ks. Marcin Szczypiór, wikariusz z parafii św. Lamberta. Marsz zakończył się w parku Solidarności, gdzie miał miejsce piknik rodzinny.

Marsz dla Życia i Rodziny z udziałem rodzin, osób życia konsekrowanego i kapłanów odbył się w ramach XX Radomszczańskich Dni Rodziny, które pod hasłem „Rodzina Sercem Cywilizacji Miłości” potrwają w Radomsku do 9 czerwca.

Tekst: Elżbieta Saj

Foto: Aleksandra Saj

źródło: Archidiecezja Częstochowska