Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego oraz Puchar Polski na lotnisku w Rudnikach

szajewski-150x150

W miniony weekend na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach odbył się kolejny Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego. Zawody wchodzące w cykl Pucharu Polski rozegrano w klasach : F4B/P, F4C, F4G,F4H.

Modele redukcyjno-latające to przede wszystkim wierna kopia samolotu, dlatego zawody rozpoczęła tzw. ocena statyczna. Sędziowie sprawdzali jakość odwzorowania, precyzję malowania oraz zebrany materiał historyczny dotyczący prezentowanego samolotu. To wszystko sprawia, że budowa modelu jest bardzo pracochłonna, trwa latami, ale tym większa jest satysfakcja na koniec pracy. Druga część konkurencji to loty. Modelarze muszą się wykazać mistrzostwem pilotażu – ocenie podlegają figury, pilot musi wtedy tak poprowadzić makietę, aby do złudzenia przypominała lot prawdziwego samolotu.
Kategoria F4B/P to półmakiety samolotów latające na uwięzi. Po tym jak FAI zrezygnowała z rozgrywania Mistrzostw Świata w klasie F4B, można zauważyć mniejsze zainteresowanie modelarzy startami w tej kategorii. Dlatego coraz częściej odbywają się zawody w klasie F4B/P, tu regulamin wprowadza szereg uproszczeń w zakresie wykonania i sposobu oceny statycznej. Większą wagę przykłada się do samego lotu. Klasa F4B/P jest konkurencją narodową w naszym kraju. W Memoriale triumfował wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski, najbardziej utytułowany modelarz Aeroklubu Częstochowskiego ostatnich lat Marian Kaziród, który wystartował modelem czterosilnikowego bombowca Avro Lancaster. Drugie miejsce zajął Paweł Pawlik ze Stowarzyszenia Wierzawice, a trzeci był kolejny częstochowianin Henryk Łuczak.
W klasie F4C – latające makiety samolotów sterowane za pomocą fal radiowych pierwsze miejsce zajął Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego, startujący modelem jednomiejscowego brytyjskiego myśliwca z okresu I wojny światowej Sopwith Camel. Drugi był Adam Jaskiel, modelarz na stałe mieszkający w Austrii, a trzeci Janusz Malarski reprezentujący Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny Feniks
F4G to klasa tzw. makiet gigantów sterowanych radiem, których waga nie może przekraczać 25 kg. Model w całości musi być wykonany przez zawodnika, z dużą dokładnością. Im bardziej przypomina oryginał, tym lepsze noty dostaje podczas oceny statycznej. Zwyciężył, zresztą tak jak przed rokiem i tak jak w klasie F4C, Robert Fabjański z Aeroklubu Ostrowskiego, startujący makietą niemieckiego dwupłatowca Albatros D-Va. Drugie miejsce zajął Andrzej Westwal z Aeroklubu Piotrkowskiego, a trzecie Grzegorz Biela z Aeroklubu Orląt w Dęblinie.
Klasa F4H to także modele sterowane radiem, ale dopuszczalne jest używanie części kupionych, wykonanych przemysłowo. W zawiązku z tym ocena statyczna nie jest tak ważna jak w klasach F4G i F4C, większy nacisk kładzie się na sam lot. W tej klasie wygrał Janusz Malarski z Feniksa, startujący modelem jednosilnikowego, dwumiejscowego samolotu treningowego AT-6 Texan. Drugie miejsce zajął Marek Dąbrowski z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, a trzecie Radosław Oleksy z Aeroklubu Ostrowskiego.

źródło: Aeroklub Częstochowski

Skip to content