Niech zstąpi Duch Twój… – 100. rocznica urodzin Papieża Polaka

Fot. Radio Fiat

Św. Jan Paweł II uczył nas, że nie da się mieć godnego życia bez odpowiednich fundamentów. Przykładem tego jest aktualność Jego nauczania, oparta na fundamentach wiary i Ewangelii. Dziś (18 maja) obchodzimy 100. rocznicę Jego urodzin.

Z tej niezwykłej okazji pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego odprawiono uroczystą Mszę św. w kościele św. Lamberta w Radomsku. Do tego samego kościoła ówczesny metropolita krakowski Kardynał Karol Wojtyła zawitał z okazji milenijnego roku chrztu Polski w 1966 roku.

– Św. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem Radomska. Chcemy tą Mszą św. podziękować za tak wspaniałego papieża oraz za to wszystko, co uczynił dla naszej ojczyzny. Warto wspomnieć, że w kronikach naszej parafii jest zdjęcie Kardynała Wojtyły, który uczestniczył w uroczystościach rocznicy chrztu Polski. Wówczas proboszczem parafii był ś.p. ks. dr Brunon Magott – wspominał ks. kan. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta.

Poza rocznicą chrztu Polski, jedną z istotnych wydarzeń z życia Radomska w tamtym czasie był także jubileusz 700-lecia pierwszej wzmianki o tym mieście, jaka pojawiła się w średniowiecznych kronikach Polski. Niewiele krótsza jest także historia parafii św. Lamberta.

– Parafia św. Lamberta jest pierwszą i najstarszą parafią w Radomsku. Lokacja miasta nastąpiła w 1266 roku, jednak już wówczas parafia istniała. Nie ma szczegółów, kiedy dokładnie została założona. W 1850 roku miasto liczyło niecałe 3 tys. mieszkańców.  1 sierpnia 1939 roku, czyli na miesiąc przed wybuchem II wojny światowej bp Teodor Kubina utworzył dwie tymczasowe parafie, tzw. ekspozytury. Jedna znajdowała się na Kowalowcu – Najświętszego Serca Jezusa oraz bliżej centrum – Marii Magdaleny. Od tego momentu zaczyna się historia trzech parafii w Radomsku – tłumaczył ks. kan. Stanisław Sikora, były proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku, będący obecnie na posłudze w parafii św. Lamberta.

Podczas Mszy św. wraz z Kapitułą Radomszczańską, kapłanami oraz władzami miasta dziękowano Bogu za obecność Papieża Polaka, zarówno w historii Polski, jak i Kościoła. Istotne jest, aby obecność duchowa Ojca Świętego była wciąż odczuwalna poprzez kontynuowanie Jego misji.

– Chcemy dziękować za dar takiej osoby, a jednocześnie poprzez to dziękowanie pragniemy wracać do dziedzictwa, czyli świadectwa życia i nauczania św. Jana Pawła II. Przypominamy sobie o Nim nie tylko po to, by powiedzieć, jak wielkim świętym człowiekiem był, ale także, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak daleko chcemy „pociągnąć” przesłanie, które zawierał przez całe swoje życie – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Przybylski nawiązywał do fundamentów, jakimi Karol Wojtyła kierował się w trakcie swojego całego kapłańskiego życia, w tym podczas prawie 27-letniego pontyfikatu.

– Było w Karolu Wojtyle, a potem w Janie Pawle II umiłowanie człowieka, prawda o tym, kim jest człowiek. Mówi się, że to postać „adekwatnej antropologii”, czyli podstawowej prawdy o człowieku. Są to fundamenty osobowe: Bóg i człowiek, osoby przed rzeczami, osoby przed pieniędzmi, godność człowieka przed jakimkolwiek zyskiem i jakimikolwiek innymi trudnymi sytuacjami. Prawda zawsze jest obiektywna, niezależnie kto, co mówi i w jakich okolicznościach – głosił bp.

Wśród wiernych, uczestniczących we wspólnym świętowaniu rocznicy i w Eucharystii była m.in. poseł Anna Milczanowska, która jak sama zaznacza, była świadkiem całego pontyfikatu św. Jana Pawła II.

– Obserwowałam cały pontyfikat Karola Wojtyły, zarówno dzień wyboru na Ojca Świętego, jak i wszystkie lata Jego pielgrzymowania, jako św. Piotr na ziemi ludzkiej. Uczestniczyłam we wszystkich pielgrzymkach, które odbywał do swojej Polski. Uważam, że warto wrócić do Jego nauki i Encyklik, napisanych przystępnym językiem. Warto pamiętać też o swoich korzeniach i wspomnianych w homilii fundamentach.

Podczas uroczystości nie zabrakło także utworów ukochanych przez św. Jana Pawła II i jednoznacznie kojarzących się z Nim, takich, jak „Barka” oraz „Abba Ojcze”.

BNO