Nierentowność linii autobusowej Częstochowa – Bukowno – Częstochowa

AUTOBUS-PKS-720x540

Wraz z początkiem listopada PKS Częstochowa zlikwidował połączenie autobusowe z Bukownem w gminie Olsztyn. Przyczyną była nierentowność tej linii, o czym informuje Grzegorz Juszkiewicz, specjalista ds. przewozów częstochowskiego PKS-u. – To połączenie dotyczy Częstochowy i miejscowości Bukowno, która leży poza głównym ciągiem komunikacyjnym. Jak powszechnie wiadomo, miejscowości poza głównymi ciągami charakteryzują się małą liczbą pasażerów, z tego względu generują duże straty, na które nasza firma już nie mogła sobie pozwolić – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Negocjacje gminy Olsztyn z przewoźnikiem trwały kilka miesięcy, jednak nie udało się doprowadzić do pozostawienia połączenia. – Korespondencja i rozmowy sięgają lipca 2014 roku. Ich efektem było zawarcie umowy na współfinansowanie tej linii przez gminę. Umowa ta obowiązywała od marca 2015 roku. (…) Po analizach dokonanych w czerwcu okazało się, że koszty ponoszone na realizacji tej linii są zbyt wysokie – dodaje Grzegorz Juszkiewicz.
Linia Częstochowa – Bukowno – Częstochowa obsługiwana była przez pięć kursów. Korzystali z niej mieszkańcy nie tylko Bukowna, ale również takich miejscowości jak Przymiłowice, Turów, Okupniki czy Celiny. Władze gminy Olsztyn po rozwiązaniu umowy z PKS Częstochowa zorganizowały dla mieszkańców transport, który ma zapewnić im dojazd do Olsztyna. – Przedłużaliśmy umowę z PKS-em do takiego momentu, do jakiego było to możliwe z punktu widzenia finansowego. Gdy okazało się, że oferta PKS-u jest po prostu niekonkurencyjna, wynajęliśmy małe busy, którymi w tej chwili obsługujemy Bukowno i Celiny – tłumaczy wójt Olsztyna Tomasz Kucharski.
Dzięki busom mieszkańcy wspomnianych miejscowości mogą dotrzeć do Olsztyna, gdzie na rynku mają możliwość wygodnie przesiąść się na autobusy PKS jadące do Częstochowy.

KK