Podsumowanie konkursu o Janie Pawle II we Wrzosowej

Fot. Radio Fiat

Liczna grupa dzieci z powiatu częstochowskiego wzięło udział w trzech konkursach online zorganizowanych z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. #projektjp2 był skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej po to, aby przekazać przyszłym pokoleniom dziedzictwo Jana Pawła II.

Zwieńczeniem konkursu, który z racji pandemii miał charakter internetowy, było wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursów literackiego, plastycznego oraz komputerowego. Uroczystość miała miejsce w kościele Bożego Ciała we Wrzosowej.

– Przede wszystkim był to projekt interdyscyplinarny. W jego ramach odbył się koncert online, były też konkursy. Dzieci angażowały się przez różne formy aktywności, wysyłając na adres e-mail swoje prace. Następnie odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która przyznała nagrody. Dzięki sponsorom, dla każdego znalazła się nagroda za udział w konkursie i uświetnienie setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II – mówił Zbigniew Szpruta, rzecznik prasowy projektu.

Projekt połączył różne środowiska w Gminie Poczesna. Na rozdaniu nagród nie zabrakło samorządowców, koła gospodyń wiejskich, a także przyjaciół parafii z Wrzosowej (głównie młodzieży i dorosłych). W myśl konkursu dzieci miały przedstawić postać Papieża Polaka na podstawie swojego wyobrażenia.

– Patrząc na te prace, widzimy wartości chrześcijańskie, kulturalne i patriotyczne. Dzieci bardzo dobrze odczytały konkurs i na swój sposób przedstawiły prace pt. Jan Paweł II w oczach dziecka – tłumaczył ks. Tomasz Kośny, wikariusz parafii Bożego Ciała we Wrzosowej.

W naszym społeczeństwie wielu z nas pamięta czasy, w których Jan Paweł II aktywnie nauczał. Jedną z takich osób jest Krzysztof Ujma, wójt gminy Poczesna, który objął konkurs patronatem honorowym: – Pamiętam te lata, kiedy został wybrany na papieża. Pamiętam jego wszystkie pielgrzymki. Uroczystość i cały konkurs zrobiliśmy wspólnie z parafią we Wrzosowej po to, aby zainteresować młode pokolenie nauczaniem Jana Pawła II – powiedział.

W programie podsumowującym projekt znalazła się także recytacja wierszy poświęconych Janowi Pawłowi II. Wisienką na torcie była część artystyczna, podczas której swoje utwory zaśpiewały siostry – Ala oraz Ola Tracz, uczestniczki programu The Voice Kids.

– Największe wrażenie zrobiła na mnie figura Jana Pawła II zrobiona z wosku, którą widziałam w Muzeum Monet i Medali. Dowiedziałam się tam, że nasz papież bardzo lubił dzieci, kochał śpiewać i prowadził aktywny styl życia – mówiła o swoim aktywnym dniu w Częstochowie dziewięcioletnia Ala, która wygrała trzecią edycję The Voice Kids.

– Bardzo chciałam występować. Wszystko tak naprawdę zrodziło się dzięki mojej mamie, która gra na organach w kościele i śpiewa. W Częstochowie jestem pierwszy raz. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie Bazylika Jasnogórska oraz Muzeum Monet, które było piękne – przyznała Ola, starsza z sióstr.

Patronatem medialnym imprezę objęły Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

BNO

Skip to content